1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sıcak Gelişme: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Taşeron işçi yorumu

Sıcak Gelişme: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Taşeron işçi yorumu

Taşeron işçilerle ilgili konuşan Erdoğan, "Bu konu tamamen hükümetimizin gündeminde, kısa bir süre içerisinde sayın başbakanımız gelinen noktayı açıklayacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Sıcak Gelişme: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Taşeron işçi yorumu

Taşeron işçilerle ilgili konuşan Erdoğan, "Bu konu tamamen hükümetimizin gündeminde, kısa bir süre içerisinde sayın başbakanımız gelinen noktayı açıklayacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV canlı yayınında soruları yanıtladı. Taşeron işçilerle ilgili konuşan Erdoğan, "Bu konu tamamıyla şu anda Hükümetimizin gündeminde. Çalışmayı yürütüyorlar. Konuyla ilgili olarak da zannediyorum kısa bir süre içerisinde Sayın Başbakanımız gelinen noktayı açıklayacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Taşeron İşçilere Kadro Sorunu

Taşeron işçiler için de güzel haberlerin olduğunu söyleyen Erdoğan, taşerona kadro konusunun hükümet gündeminde olduğunu ve kısa süre içerisinde de Başbakan Binali Yıldırım tarafından gelinen noktaya dair açıklama yapılacağını düşündüğünü söyledi.

ÇSGB Bakanı Jülide  Sarıeroğlu bu hafta içerisinde taşerona kadro konusunda çalışmaların sürdüğünü belirtmiş ve yeni yasama yılıyla beraber taşerona kadro konusunda çalışmaların süreceğini belirtmişti. Taşerona kadro konusunda Erdoğan'ın açıklamasından sonra gerek Bakanlar, gerekse Başbakan'dan ciddi ve son aşamaya dair açıklamalar gelecektir.

TAŞERON NEDİR?

Bir işin bir bölümünü , esas  işi yapan kurum ya da kişiden alarak , o işi yapmaya başlayan kişi, kurum  ya da firmaya taşeron adı verilir. Taşeron kavramını  yasalarda “alt işveren” olarak geçmektedir. Taşeron iş yapan  firmalarda çalışan işçilere (emekçilere) taşeron işçi denir. Taşeron işçiler bir işin esas bölümünde  değil de  işin asıl yürümesine yardımcı olan yan kollarda görevlendirilebilir.

Örneğin üniversitelerde yapılması gereken asıl iş kaliteli bir eğitim öğretim olanağı sağlayarak topluma faydalı birey ve meslek elemanı yetiştirmektir. İşte eğitimin daha iyi yürümesi için  gerekli olan temizlik, yemek,bahçe düzenlemesi gibi işler ise yardımcı işlerdir. Okullarda akademik personel veya eğitim uzmanları taşeron firmalara verilmez çünkü bunlar ana elemanlardır. Ama kampüsün temizliği, yemek hizmetleri taşeron işçilerce sağlanabilir.

Bir diğer örneğe bakacak olursak günümüzde bazı askeri kuruluşlar yemek gibi organizasyonları dışarıdan bir firma ile anlaşarak yaparlar. İşte dışarıdan yemek yapan firma taşeron firma çalışan işçiler ise taşeron işçilerdir.

son-dakika-taseron-aciklamasi-taseron-iscilere-kadro-mujdesi-geldi-78216.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum