1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sınıf öğretmenliği taban puanları | Sınıf öğretmenliği kaç net gerekir?

Sınıf öğretmenliği taban puanları | Sınıf öğretmenliği kaç net gerekir?

YKS sınavına az bir zaman kala adaylar girmek istedikleri bölümlerin puanlarını araştırmaya başladı. Bu bölümlerden birisi de sınıf öğretmenliği. Peki hemşirelik puanı kaç? Sınıf öğretmenliği bölümünün taban puanları kaç? Sınıf öğretmenliğiiçin kan net yapmak gerekir? İşte cevapları haberimizde...

Sınıf öğretmenliği taban puanları | Sınıf öğretmenliği kaç net gerekir?

YKS sınavı önümüzdeki haftasonu yapılacak olmasından dolayı sınıf öğretmenliği bölümünün taban puanları araştırılmaya başlandı. Peki sınıf öğretmenliği puanı kaç? Sınıf öğretmenliği bölümünün taban puanları kaç? Sınıf öğretmenliğiiçin kan net yapmak gerekir? İşte cevapları haberimizde...

SINI ÖĞRETMENLİĞİ PUANLARI NE KADAR?

Dipnot:Burada verilen puanlar geçen sene yerleşen adayların puanları olup YÖKATLAS’tan alınmıştır Sayfamızdaki verilerin tamamı YÖK tarafından yayınlanmış olan en son güncel puanlardır.

Sınıf öğretmenliği taban puanları | Sınıf öğretmenliği kaç net gerekir?

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ İÇİN KAÇ NET GEREKİR?

Sınıf öğretmenliği kazanmak için kaç net gerektiğini hesaplamak oldukça kolaydır. Bu durumun en önemli sebebi, sınıf öğretmenliğine ait taban puanlar üniversiteler arasında çok değişiklik göstermemektedir. Yukarıda belirtiğimiz üzere, 2018 YKS EA puan türünden 303 ile 350 puan aralığında kişiler, sınıf öğretmeni olabilmiştir.

2019 YKS EA puan türünden 305 puan almak için: OBP hesaplanması sonucu 50 puan geldiğini varsayalım. TYT sınavında: Türkçe:24,5, Sosyal Bilimler:10,25, Matematik:18,25 ve Fen Bilimleri:0 net olsun. AYT sınavında: Matematik:13, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih - 1 ve Coğrafya - 1 toplam:15 net yapması durumunda 305 puan gelmektedir. TYT:53 net ve AYT:28 net.

2019 YKS EA puan türünden 312 puan almak için: OBP hesaplanması sonucu 52 puan geldiğini varsayalım. TYT sınavında: Türkçe:25, Sosyal Bilimler:10,25, Matematik:18,25 ve Fen Bilimleri:0 net olsun. AYT sınavında: Matematik:13, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih - 1 ve Coğrafya - 1 toplam:16,5 net yapması durumunda 312 puan gelmektedir. TYT:54 net ve AYT:29,5 net.

2019 YKS EA puan türünden 320 puan almak için: OBP hesaplanması sonucu 48 puan geldiğini varsayalım. TYT sınavında: Türkçe:27, Sosyal Bilimler:9,5, Matematik:20,25 ve Fen Bilimleri:0 net olsun. AYT sınavında: Matematik:13,5, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih - 1 ve Coğrafya - 1 toplam:18,5 net yapması durumunda 320 puan gelmektedir. TYT:56,75 net ve AYT:32 net.

2019 YKS EA puan türünden 335 puan almak için: OBP hesaplanması sonucu 45 puan geldiğini varsayalım. TYT sınavında: Türkçe:31, Sosyal Bilimler:15,5, Matematik:13 ve Fen Bilimleri:2 net olsun. AYT sınavında: Matematik:9,5, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih - 1 ve Coğrafya - 1 toplam:27,5 net yapması durumunda 335 puan gelmektedir. TYT:61,5 net ve AYT:37 net.

2019 YKS EA puan türünden 350 puan almak için: OBP hesaplanması sonucu 48 puan geldiğini varsayalım. TYT sınavında: Türkçe:28, Sosyal Bilimler:12,5, Matematik:19 ve Fen Bilimleri:1 net olsun. AYT sınavında: Matematik:15, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih - 1 ve Coğrafya - 1 toplam:25,75 net yapması durumunda 350 puan gelmektedir. TYT:59,5 net ve AYT:40,75 net.

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ İÇİN GEREKLİ ÖZELLİKLER NELERDİR?

Bu bölümde okumak isteyen öğrenci çocukları seven, okuma zevk ve alışkanlığına sahip, öğrenmekten ve öğretmekten zevk alan, yaratıcı, etkili iletişim kurabilen bir kişiliğe sahip olmalıdır.

Sınıf öğretmenliği programında okumak isteyenlerin, üst düzeyde soyut düşünme yeteneğine sahip, Türkçe, matematik, sosyal bilgiler konularına ilgili ve bu alanda başarılı, sabırlı, dikkatli bireyler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da sınıf öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ DERSİNDE OKUTULAN DERSLER NELERDİR?

Sınıf öğretmenliği programında matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler, Türkçe , müzik, resim ve beden eğitimi konularında kültür kazandıran derslerden başka çocuk psikolojisi, çocuk edebiyatı, çocuk hakları, rehberlik, ölçme ve değerlendirme, öğretim teknikleri, eğitim yönetimi gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.

Sınıf öğretmenliği taban puanları | Sınıf öğretmenliği kaç net gerekir?

SINIF ÖĞRETMENLERİNİN ÇALIŞMA ALANLARI NERELERDİR?

Sınıf öğretmenlerinin başlıca çalışma alanı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okulları olup pek azı özel okullarda çalışma olanağına sahiptir. Ülkemizde sınıf öğretmeni açığı çok fazla olduğundan mezunların iş bulma sorunu olmayacaktır.

Bu programı bitirenlere “Sınıf Öğretmeni” unvanı verilir. Sınıf öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında 6 – 14 yaşlar arasındaki çocuklara okuma, yazma, sosyal bilimler ve fen bilimleri ve sanat alanında temel bilgi, beceri ve tutumları kazandırmak için çeşitli öğrenim ortamları hazırlar; öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alırlar.

HABERE YORUM KAT