1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika! Asgari ücret için toplantı başladı! Bakan Bilgin fiyat aralığı taleplerini açıkladı!

Son dakika! Asgari ücret için toplantı başladı! Bakan Bilgin fiyat aralığı taleplerini açıkladı!

Son dakika! Asgari ücret için toplantı başladı! Bakan Bilgin, enflasyon karşısındaki emeğin korunacağına dikkat çekerek, fiyat aralığı taleplerini açıkladı.

Son dakika! Asgari ücret için toplantı başladı! Bakan Bilgin fiyat aralığı taleplerini açıkladı!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret için görüşmeler başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün gerçekleştirilen asgari ücret toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Ücrete dair vatandaşın beklentisi ve fiyat aralığı hakkında bilgiler de veren Bilgin, çalışmaları 4 oturumla tamamlayacaklarını da belirtti.

TALEP EDİLEN FİYAT ARALIKLARINI PAYLAŞTI

Bakan Bilgin, yapılan anketler sonucu talep edilen fiyat aralıklarına dikkat çekerek, "Asgari ücretin beklenti oranı yüzde 37 ağırlıklı olarak 3 bin 750 ve 4 bin arasında talep edildiğini görüyoruz. 4 bin 500 ve 5 bin aralığında ise  yüzde 21 olarak talep ediliyor" ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR 4 OTURUMLA TAMAMLANACAK

Milyonları ilgilendiren asgari ücrete ilişkin, halkın nabzına göre belirlenecek olan rakam çalışmaları için, "Çalışmaları 4 oturumla tamamlamayı düşünüyoruz" diyen Bilgin, işçilerin emeğini koruyacaklarını da belirterek, "Asgari ücret son zamanlarda kamuoyunda sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Asgari ücret gerçekten önemli. Enflasyonist ortamlarda asgari ücretin en alt düzeyde ücret olmak yerine temel ücret olmasıyla ilgilidir. Türkiye'de asgari ücretle geçinen 6 milyon civarında işçi var. Biz enflasyon ve ekonomideki dalgalanmaların karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz. Sendikalar burada, teknik çalışmalar yapacaktır. Ülkenin içindeki enflasyonu, harcama kalemlerini dikkate alarak asgari ücretin toplumda ortalama beklentileri karşılayacak bir oranda belirlenmesidir. Bunun için biz bu çalışmaları etraflıca sürdürdük. İşveren ve emekçilere ulaşıldı. " ifadelerini kullandı.

"TÜRK GİRİŞİMCİSİ ULUSLARARASI DÜZEYDE BAŞARI ELDE ETTİ"

Konuşmasında Türk girişimcilerinin başarısına da değinen Bakan Bilgin, "Türkiye ekonomisi dün rakamlar açıklandı. Üst üste 3 çeyrek büyüme gerçekleştiren bir ekonomi. Büyürken de küçülürken de değişimler ortaya sorun çıkarabilir. Türkiye ekonomisi üst üste 3 çeyrektir büyüyor. Türkiye'deki dinamizmin içinde olanlar var. Türk girişimcisinin uluslararası düzeyde elde ettiği başarı. Türk girişimcisi bu başarının altına imza atmıştır. Bu başarı övünme için söylenen birşey değil. 220 milyar dolara koşan ihracatla kendisini ispat etmiştir. Türk emeğinin niteliğidir." ifadelerine yer verdi.

"TÜRKİYE İSTİKRARA KAVUŞACAK"

Türkiye'nin ekonomide yaşanan dövizde, kurlarda yaşanan dalgalanmalar belli bir şekilde istikrara kavuşacağını söyleyen Bilgin, "Mühendisinden işçisine ustadan çırağa kadar emeği var. Asgari ücret bu anlamda önem kazanmaktadır. Düzenlemeler bizim için çok değerli olacaktır. Türkiye ekonomide yaşanan dövizde, kurlarda yaşanan dalgalanmalar belli bir şekilde istikrara kavuşacak şeylerdir. Makro göstergeler onlar değildir. Büyümedir, istihdamdır, kalitedir, sürdürülebilirliğidir, üretim kapasitesinin artışıdır. Döviz önemsiz midir önemlidir ama bu dalgalanmalar makro değişimlere bağlı olarak istikrara kavuştuğu zaman daha da ekonominin gücünü ortaya çıkarak değerlerdir."

"26 şehirde çalışmamızı gerçekleştirdik. Muhtelif sektörlerde bu çalışmayı gerçekleştirdik. İşletmelerin hem sahipleriyle belli oranda da profesyonel yöneticileriyle görüşmeler yapıldı. İşletmenin faaliyet gösterdiği sektörler denildiği zaman bir önceki yılla karşılaştırıldığı zaman önümüzdeki seneyi nasıl değerlendiriyorsunuz dediğimizde yüzde 50'si değişim olmayacağının yüzde 37'sinin yükseliş olacağını yüzde 11'inin de düşüş olacağı yanıtını aldık."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT