1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Son dakika: Bakan Özlü'den Yeni Cam Filmi Yasağı Açıklaması

Son dakika: Bakan Özlü'den Yeni Cam Filmi Yasağı Açıklaması

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, cam filmi yasağı ile ilgili açıklamalarda bulunurken, araçlarda cam filmi kullanımıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Son dakika: Bakan Özlü'den Yeni Cam Filmi Yasağı Açıklaması

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, cam filmi yasağı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Araçlarda cam filmi kullanımıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Özlü, bakanlık olarak görüşlerinin Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde cam filmi yasağının kaldırılmasından yana olduğunu söyledi.

Araçlardaki cam filmi yasağının 18 Temmuz 1997 tarihinden itibaren uygulandığını ifade eden Bakan Özlü, cam filmi uygulaması hiçbir zaman serbest olmadı dedi. Özlü, cam filmi konusunda kalıcı bir çözüm getirilmesi amacıyla Sanayi Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik Haberleşme Bakanlığı arasındaki görüş alışverişine ve ortak teknik çalışmaların halen devam ettiğini açıkladı.

Cam filmi uygulamasının, gerçekleştirilen terör saldırılarında cam filmi uygulanmış araçların etkin bir terör unsuru olarak kullanılması, yaşanan can kayıpları ve bu meselenin Emniyet Genel Müdürlüğü açısından denetim güçlüğü yaratması nedeniyle tekrar gözden geçirildiğini belirtti.

'YASAĞIN KALDIRILMASINDAN YANAYIZ'

Faruk Özlü şunları kaydetti:

"Taşıt camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları (cam filmi) yapıştırılması, 18 Temmuz 1997 tarihinden beri yasaklıdır. Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik'te (AİTM) 26 Ekim 2016'da yapılan düzenleme bahse konu durumu etkilemediğinden cam filmi yasağı, ilgili mevzuat gereği halen devam etmektedir. Bakanlık olarak görüşümüz Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde cam filmi yasağının kaldırılmasından yanadır.

Bakan Özlü'den Yeni Cam Filmi Yasağı Açıklaması

Cam Filmi Yasağında Son Karar Yüzde 70 Şartı

Cam filmi yasağına son nokta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından konuldu. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara yüzde 70 ışık geçirgenliği şartı getirildi.

Cam filmi yasağına son nokta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından konuldu. Kamuoyunda çok tartışılan cam filmi yasağına çözüm yüzde 70 ışık geçirgenliği ile bulundu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca geçen hafta yapılan toplantıda Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 14. maddesinde yapılması planlanan değişiklikler tasarı haline getirildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığına sunulan tasarıya göre araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamayacak. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilecek.

Sürücülerin arkalarında kalan camlara film uygulanabileceği kaydedilirken, uygulanan filmle birlikte camın ışık geçirgenliğinin yüzde 70'in altında olabileceği kararlaştırıldı. Tasarıda yolcu taşıma araçlarında acil çıkış camlarına film uygulanamayacağı belirtildi. Mymemur olarak bu konuda yaptığımız haberlerde ön camlara orta, arka camlara ise biraz daha koyu renk cam filmi yapılmasının doğru olacağını belirtmiştik. 

Eski Cam Filmi Cezaları Af Edilecek mi

Cam filmi cezaları af edilecek mi? Cam filmini söktürmeyen araç sahiplerine kesilen cezalar iptal edilecek mi? Binlerce araç sahibinin merak ettiği bu sorunun cevabını Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ verdi.

Cam filmi cezaları af edilecek mi? Cam filmini söktürmeyen araç sahiplerine kesilen cezalar iptal edilecek mi? Binlerce araç sahibinin merak ettiği bu sorunun cevabını Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ verdi.

Bozdağ, Cam filmi yasağına uymayanlara verilen cezalarla ilgili bir affın söz konusu olmadığını açıkladı.Cam filminin yasaklanmasının ardından çok sayıda araç sahibine cam filmini söktürmediği için trafik ekipleri tarafından para cezası kesilmişti. Cam filmi yasağıyla ilgili artan tepkiler üzerine cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girmiş, vatandaşların mağdur edilmemesi için gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda talimat vermişti.

Bu talimat sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konu ile ilgili çalışma yapıldığını ve yeni yasa çıkana kadar cam filmi nedeniyle para cezası kesilmeyeceğini açıklamıştı. Cam filmi yasağının başlamasıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı arasında çok sayıda araç sahibine ceza kesildi. Araç sahipleri bu cezanın iptal edilip edilmeyeceğini merakla bekliyordu ki bu bekleyiş Bozdağ’ın açıklamasıyla sona erdi. Bekir Bozdağ’ın açıklamasına göre cam filmi cezaları iptal edilmeyecek.  

 

 

HABERE YORUM KAT