1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Büyükelçiliğimizi açacağız

Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Büyükelçiliğimizi açacağız

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Salvador Cumhurbaşkanı Bukele ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, El Salvador'a ilişkin "Biz de büyükelçiliğimizi açacağız ve bu sebeple de iade-i ziyaretimizi gerçekleştireceğiz." dedi.

Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Büyükelçiliğimizi açacağız

Son dakika haberi.... Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, El Salvador Cumhurbaşkanı Bukele ile düzenledikleri ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bu tarihi ziyaretin Türkiye - El Salvador ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bukele'nin ziyaretini ezber bozan nitelikteki bu politikalarının bir yansıması olarak gördüğünü söyledi.

Konuşmasının devamında "Aile kökleri Filistin'e dayanan ve ülkesinde El Turco olarak tanınan sayın Bukelele'nin ülkemizi ziyareti bizler için ayrı bir anlam taşıyor." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen  yıl faaliyete geçen El Salvador'un Ankara Büyükelçiliği'nin resmi açılışının bugün yapıldığını belirtti.

"BİZ DE BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİ AÇACAĞIZ"

Açıklamasında "Bugün dışişleri bakanıma gerekli talimatı verdim ve süratle sayın başkan da bize en uygun yerde büyükçe bir yer hazırlayacaklar ve orayı kiralamak suretiyle biz de büyükelçiliğimizi açacağız ve bu sebeple de iade-i ziyaretimizi gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2020'de 27 milyon doları aşan ticaret hacminin geçen sene 50 milyon dolara yaklaştığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Bu rakamı ilk etapta 100 milyon dolara, önümüzdeki 5 yıllık sürede de 500 milyon dolara çıkaralım istiyoruz. Çifte vergilendirmenin önlenmesiyle yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmalarının müzakerelerini de en kısa sürede tamamlayacağız.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EL SALVADOR'A DESTEK MESAJI

Sayın başkanın El Salvador'u bölgesinin lojistik merkezi haline getirme vizyonunu biz de destekliyoruz. Hayata geçirmeyi planladığı tüm yatırımlarda Türk firmalarının her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade ettim. TİKA geçen yıl salgın döneminde El Salvador'daki bir çocuk hastanesine teknik ekipman yardımında bulunmuştu. Kurumumuz birçok alanda desteğini sürdürecektir.

Görüşmelerimizde Orta Amerika üzerinde bölgesel meselelerde de fikir alışverişinde bulunduk. Latin Amerika ve Karayipler bölgesiyle ilişkilerimiz çok boyutlu dış politikamızın temel sütunlarından birini teşkil ediyor. 15 sene önce bölgede yalnızca 6 olan diplomatik misyon sayımız bugün 17'ye yükselmiş durumdadır. Yarın İstanbul'da El Salvador dahil bölge ülkeleriyle ilişkilerimize tarih tutacak önemli bir sergiyi açacağız.

El Salvador lideri Bukele'nin konuşmasından satır başları ise şu şekilde:

"Biz Türk insanının bir gün dünyayı fethettiğini biliyoruz bir süre boyunca. O ruh her bir Türk vatandaşında mevcut ve bu ruh tekrar büyüyor. 20 yıl önceki Türkiye bugünkü Türkiye değil, Türkiye tekrar büyüyor, bu büyüme hızlı.

Biz Türkiye'nin ürünlerini, TV ürünlerini, kültürünü ülkemizde görüyoruz. Bunun sebebi de Türkiye'nin çok hızlı büyümesi ve büyük bir sistem olması. Bu da sayın Erdoğan sayesinde gerçekleşti.

Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik; savunma sanayii, liman inşaatı, ithalat-ihracat, ticaret, altyapı konularından bahsettik."

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT