1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. SON DAKİKA! D-8 10 yıllık yol haritası kabul edildi

SON DAKİKA! D-8 10 yıllık yol haritası kabul edildi

Son dakika... Türkiye'nin içinde olduğu Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatını daha güçlü hale getirmeyi hedefleyen D-8 10 Yıllık Yol Haritası kabul edildi. D8 ülkeleri, ticari iş birliğini derinleştirme ve iç ticaret hacimlerini toplam D8 ticaretinin en az yüzde 10'una ulaştırma hedefini kabul etti.

SON DAKİKA! D-8 10 yıllık yol haritası kabul edildi

Son dakika...  Türkiye'nin içinde olduğu Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatını daha güçlü hale getirmeyi hedefleyen D-8 10 Yıllık Yol Haritası'nın kabul edildiği haberi geldi. D8 ülkeleri, ticari iş birliğini derinleştirme ve iç ticaret hacimlerini toplam D8 ticaretinin en az yüzde 10'una ulaştırma hedefini kabul etti.

10 YILLIK YOL HARİTASININ HEDEFLERİ

Bangladeş'in ev sahipliği yaptığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla çevrim içi gerçekleştirilen Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatının 10'uncu Zirve Toplantısı'nda "2020-2030 D-8 On Yıllık Yol Haritası" kabul edildi ve toplantıya ilişkin bildiri yayımlandı.

On yıllık yol haritasının ilk adımı olarak belirlenen 2020-2022 arasında, öncelikli iş birliği alanı olan ticaret, sanayi, turizm, tarım ve gıda güvenliği, enerji, ulaşım konularında proje oluşturma ve hazırlama konuları üzerinde yoğunlaşılacak.

2023-2027 yılları yol haritasının ikinci dönemini kapsıyor. Bu dönemde ticaret iş birliğini derinleştirecek ve altı öncelikli iş birliği alanında çeşitli projelerin yürütülmesine odaklanılacak.

2028-2030 yılları ise söz konusu haritanın  üçüncü ve son kısmını kapsıyor. Burada "gözden geçirme ve değerlendirme" aşamasına odaklanılacak. Böylece üye ülkeler, 2030'un sonuna kadar, iç ticaret hacimlerini toplam D-8 ticaretinin en az yüzde 10'una ulaştırmayı hedefliyor.

D-8 Dakka Bildirisi'nde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a D-8 hedeflerinin desteklenmesindeki liderliği ve özverili çabaları için derin teşekkürlerimizi sunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
1
1
1
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT