1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika| İçişleri Bakanlığından sokağa çıkma yasağı genelgesi

Son dakika| İçişleri Bakanlığından sokağa çıkma yasağı genelgesi

Son dakika haberi... İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliklerine yeni koronavirüs genelgesi gönderildi. Bu kapsamda kısıtlamanın olduğu günlerde istisna kapsamındaki kişi, muafiyeti nedeniyle ikametinden ayrıldığında rutin güzergahının dışına çıkamayacak.

Son dakika| İçişleri Bakanlığından sokağa çıkma yasağı genelgesi

Son dakika haberi... Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı cumartesi günlerinde hastanelerden randevu alan ancak bu randevulara gitmeyen ve istisnayı art niyetle kullanan kişiler için İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Bu kapsamda 81 ilin Valiliklerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla bakanlık tarafından genelge gönderildi.

Genelgede daha önce illere gönderilen genelgeyle sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamamasını temin ile sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla kısıtlamadan muaf tutulacak yerler ve kişilerle ilgili uygulama hatırlatıIdı.

Son dönemde sokağa çıkma kısıtlamasından muafiyetin bazı art niyetli kişilerce (sağlık randevusu alıp, randevuya dair belgeyi göstermek suretiyle hastane yerine başka yerlere gitmek, çalışma günü, vardiyası veya nöbeti olmadığı halde çalıştığını ibraz edip başka amaçla dışarı çıkmak) kötüye kullanılmaya çalışıldığına dair bilgi üzerine Bakanlığın harekete geçtiği belirtilen genelgede, şu kararlara yer verildi:

"Bu kapsamda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde kısıtlamadan muafiyet tanınacak yerler ve kişilerle ilgili istisnanın kapsamı sadece muafiyet nedeniyle sınırlı olacak. Bunun dışında genel muafiyet şeklinde bir durum kesinlikle söz konusu olmayacak.

Kişiler, muafiyete neden olan durum kapsamında ikametlerinden çıkabilecek olup bu süre içinde muafiyet nedenine dair zaman ve güzergah ile sınırlı kalacak. Zaman bakımından uygulamada kişinin istisna kapsamına dahil olan durumu ile dışarıda bulunduğu zaman diliminin uyumluluğuna dikkat edilecek."

Son dakika| İçişleri Bakanlığından sokağa çıkma yasağı genelgesi

RUTİN GÜZERGAHIN DIŞINA ÇIKALAMAYACAK

Genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlamasında istisna kapsamındaki kişi, muafiyeti nedeniyle ikametinden ayrıldığında rutin güzergahının dışına çıkamayacak.

Bu doğrultuda ekiplerce kısıtlamanın uygulandığı süre ve günlerde dışarıda bulunan kişilerin kontrolleri sırasında muafiyet kapsamında olup olmadığı, muafiyet sebebiyle sokakta bulunma nedeninin zaman ve/veya güzergah açısından uyumluluk gösterip göstermediği hususlarına dikkat edilecek. 

Son dakika| İçişleri Bakanlığından sokağa çıkma yasağı genelgesi

UYUMLULUK BULUNMAYAN DURUMDA İDARİ YAPTIRIM UYGULANACAK

Muafiyet sebebiyle zaman ve/veya güzergah bakımından uyumluluk bulunmayan durumlarda ise idari yaptırım uygulanacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süre ve günler için geçerli olan muafiyetleri suiistimal eden/edebilecek kişilerle ilgili gerekli denetim faaliyetleri bu esaslar çerçevesinde yürütülecek.

Son dakika| İçişleri Bakanlığından sokağa çıkma yasağı genelgesi

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum