1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Sokağa çıkma kısıtlaması hangi illerde kalkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sokağa çıkma kısıtlaması hangi illerde kalkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Saat 15.55'te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başlayan toplantı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Sokağa çıkma kısıtlaması hangi illerde kalkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Son dakika haberi... Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin daha önce yapılan açıklamada kademeli olarak normalleşmeye gidileceği belirtilmişti. Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine toplantısında yeni kararlar alındı.  Saat 15.55'te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde başlayan toplantı sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasına 28 Şubat hadisesi ile başlayan Erdoğan söz konusu sürecin Türkiye'ye hem hak ve özgürlükler alanında hem de ekonomiden siyasete uzanan geniş bir yelpazede ağır faturaları olduğunu söyledi.

Birçok vatandaşın inançlarından, fikirlerinden, siyasi görüşlerinden dolayı hukuksuzluğa ve zulme maruz kaldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, her alanda toplumun ağır bir kuşatmayla karşılaştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kılık kıyafetinden dolayı okullarından atılanlar, dereceyle hak ettiği diplomasını almak için çıktığı sahneden ağzı kapatılarak indirilen genç kızlar, başındaki örtüsünden dolayı evladının yemin törenine katılamayan anneler, kimliğindeki fotoğraf sebebiyle kanser tedavisi göremeyen nineler, 28 Şubat döneminde yaşanan garabetlerden sadece birkaçıdır." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarih her türlü baskıya rağmen iradesine sahip çıkanları elbette unutmamıştır, unutmayacaktır." diyerek millet iradesini hedef alan tüm girişimlerin hezimete uğradığını vurguladı.

Sivil siyaseti güçlendirerek hak ve özgürlükleri genişleterek Türkiye'de milli iradeyi tekrar egemen kıldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan 'yeni anayasa' konusuna ilişkin de konuştu.

Hangi illerde kısıtlamalar kalkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunuyor

'YENİ ANAYASA' AÇIKLAMASI

"Yeni ve sivil anayasa çalışmalarımıza şimdiden başladık." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada "Gelin ülkemizi darbe anayasalarına mahkumiyet utancından kurtaralım. Gelin cumhuriyetimizin 100. yılını sivil bir anayasa ile karşılayalım." ifadelerini kullandı.

Hangi illerde kısıtlamalar kalkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunuyor

KORONAVİRÜS SALGINI

Çin'in Wuhan kentinde başladıktan sonra dünyaya yayılarak ölümlere neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya üzerinde aşıya ulaşamayan 10'ün üzerinde ülke olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında Türkiye'nin salgın sonrası dönemin yükselen yıldızı olacağını da vurguladı. 

"Koronavirüs salgını Batı'da sosyal hastalıkların da artmasına sebep oluyor" diyen Erdoğan Avrupa'da yükselen ırkçılığa ilişkin "Bugün kültürel ırkçılık Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde artık kurumsal ırkçılığa dönüşmüştür." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupalı siyasetçiler adeta kim daha İslam düşmanı yarışına girdi" dedi.

Türkiye'deki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Salgın tedbirleri sebebiyle işi bozulan, geliri azalan vatandaşlarımız olmuştur, kendilerini desteklemeye çalıştık, çalışıyoruz." dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz" diyerek kabine toplantısında alınan kararları açıkladı.

c55.jpg

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.  Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek. İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması hangi illerde kalkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

İŞTE ALINAN YENİ KARARLAR

Aksi bir durumda yani salgın artış eğilimine girdiği yerde kısıtlamalar genişletilebilecek. Her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendileri belirleyecek.

Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek. 

İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Orta ve düşük riskli bölgelerde orta ilkokul liselerdeki eğitim başlayacaktır.

Restoran lokanta kafetarya gibi yerler çok yüksek iller dışında sabah 7 akşam 19 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdüreceklerdir.
Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.

Cumartesi yasak var mı? | İstanbul'da hafta sonu yasak var mı?

MAVİ: DÜŞÜK KORONAVİRÜS RİSKİ 

SARI: ORTA KORONAVİRÜS RİSKİ  

TURUNCU: YÜKSEK KORONAVİRÜS RİSKİ

KIRMIZI: ÇOK YÜKSEK KORONAVİRÜS RİSKİ 

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
1
0
0
2
2
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum