1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. SON DAKİKA! Yargıtay, 18 FETÖ'cü sanık hakkında kararı verdi!

SON DAKİKA! Yargıtay, 18 FETÖ'cü sanık hakkında kararı verdi!

Son dakika... Yargıtay, eski emniyet müdürleri Atayün ve Yılmazer'in de arasında bulunduğu 18 sanığa örgüt üyeliğinden verilen 12'şer yıl hapis cezasını da onadı.

SON DAKİKA! Yargıtay, 18 FETÖ'cü sanık hakkında  kararı verdi!

Son dakika... Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Tahşiyeciler grubuna kumpas kurduğu gerekçesiyle açılan davada, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 Kasım 2017'de sanıklar hakkında verilen kararla ilgili olarak temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'ya FETÖ yöneticiliğinden verilen 18 yıl hapis cezasını onadı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, suç tarihinde İstanbul'da görevli eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Tufan Ergüder, Erol Demirhan, Yurt Atayün, Ömer Köse, Ertan Erçıktı, Bayram Özbek ve diğer sanıklar Mustafa Kılıçaslan, Kazım Aksoy, Ekrem Çelik, Ahmet Öztürk, Ufuk Yıldırım, Yasin Koyuncu, Ali Cihan, Mustafa Altunbulak, Abdullah Seyit Ateşçi, Selçuk Ocaktan ile Aytekin Ağören'in silahlı terör örgütü üyeliğinden aldığı 12'şer yıl hapis cezasını da onadı.

Adem Akpınar, Halit Akbulut, Hüseyin Nohut, Mehmet Ali Doğan, Talat Burak Karaltı, Tolga Güzeltaş, Yakup Ergün  "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan hapis cezasına çarptırılmış, Çetin Öztürk, Recep Güleç ve Mustafa Uyanık ise "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçlarından ceza almıştı. Bu hükümler, eksik araştırma nedeniyle bozuldu.

"Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" ve "resmi belgede sahtecilik" gibi suçlardan hapis cezasına mahkum edilen  Erdem Kısa ve Rıfat Aslan'ın hükümlerinin bozulmasına Daire tarafından karar verildi. 

YETERLİ DELİL BULUNMAYAN SANIKLAR HAKKINDA ARAŞTIRMA İSTENDİ

Karar bozma nedeninde, örgüt ile bağlantıları tespit edilmeyen, örgütün amaçları konusunda adım attıklarına ilişkin yeterli delil bulunmayan sanıklar hakkında delil olup olmadığı konusunda araştırılma yapılması istendi. Şayet gerekçede söz konusu deliller elde edilmezse resmi görev kapsamındaki faaliyetlerin suç sayılmasının mümkün olmayacağı dikkate alındı. Bu sanıklar hakkında beraat kararı verilmesinin gerektiği belirtildi.
Öte yandan daire, aralarında Karaca ile Atayün'ün de bulunduğu bazı sanıklara "resmi belgede sahtecilik" suçundan verilen hapis cezalarını bozdu.

(İHA)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT