1. HABERLER

  2. SULTANBEYLİ

  3. Suriyelilerin Sorunları Konuşuldu

Suriyelilerin Sorunları Konuşuldu

Suriyelilerin Sorunları Konuşuldu

Suriye'deki savaş ortamından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli mültecilerin Sultanbeyli'deki son durumu yapılan toplantıda değerlendirildi.

Sultanbeyli'de yaşamlarını devam ettiren Suriyeli mültecilerin durumları Gölet Sosyal Tesislerde yapılan toplantıyla değerlendirildi. Yapılan toplantıya Sultanbeyli sorumlusu İstanbul Milletvekili Metin Külünk'te katıldı. Külünk, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin genel durumunu değerlendirerek, “Bugün bize ait olan bir konuyu konuşuyoruz. Yaşadığımız süreç bir yabancı meselesi değil. Biziz. Niye biziz çünkü akrabalarımıza, komşularımıza kardeşlerimize ait bir konuyu konuşuyoruz. Bütün bu olup bitenlerin ardında bir büyük özlem var, hasret var. Acaba bu coğrafyada kan, gözyaşı, barut kokusu ne zaman yerini bir barışa terk edecek. Ya da ne zaman bu coğrafyanın kendi kaynakları kendi kaderine hizmet etmek için kullanılacak. Aslında bütün bu yaşanılanların dışarıya vurmayan ama ruhların derinliğindeki beklentisi budur. Bu yaşadıklarımızda büyük beklentilerin gerçeğe dönüşebilmesi çabasıdır. Onun için yabancılarla ilgili bir meseleyi konuşmuyoruz bugün” dedi.

“Anadolu Toprakları Göç Nedir Bilir”

Anadolu topraklarının göçü en iyi bilen topraklar olduğuna vurgu yapan Metin Külünk, “Biz Anadolu toprakları göçü en iyi anlayan bir toprak parçasıyız. Aslında Anadolu göçlerin özetidir. Öncelikle belediyemizi kaymakamlığımız, kamu kurumlarımızı sivil toplum kuruluşlarımızı duyarlılıklarından dolayı takdir ediyorum. Suriyelilerle ilgili Kurban Bayramı’nda Sultanbeyli’de yapılanları takdir ediyorum. On bine yakın bir nüfusun bu şehirde yaşamasının zorlukları vardır. Zorluğu olmasa bile, sosyal entegrasyonunun iyi planlanması, iyi düşünülmesi ve iyi reflekslerle hayata geçirilmesi gerekiyor. Siz burada memleketinizden geldiğinizde hemen karşı komşunuzla entegre olabildiniz mi. Kendi aralarınızda dernekler kurdunuz, kültürünüzü yaşamaya çalıştınız. Buraya gelen Suriyeli kardeşlerimizin kendi aralarındaki sohbetlerini normal karşılayın. Onların buraya entegre olmalarını stratejiyle yapmalıyız. Ne yaparsak onlar burada hayata entegre olurlar diye düşünmeliyiz. Sıkıntıları minimuma indirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’de yaptığı durum değerlendirmesinde, “İlçemizde yaşayan Suriyeli kardeşlerimizi kayıt altına alma çalışmalarımız devam ediyor. Bir koordinasyon merkezi kurulması noktasında çalışmalar yapılıyor. Misafirlerimize hep birlikte sahip çıkmalıyız” dedi.

İlçe Kaymakamı İbrahim Özefe’de yaptığı konuşmada, “İlçemizin ana meselelerinden biri Suriyeli misafirlerimiz. Onlar bize hem İslam kardeşliğinin hem de tarihimizin bir emaneti. İlk etapta Suriyeli kardeşlerimizi kayıt altına almaya çalışıyoruz ve sorunlarına çare üretmeye çaba gösteriyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.