1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Tayyip Okiçli Öğrencilerden Hadis Ziyafeti
Tayyip Okiçli Öğrencilerden Hadis Ziyafeti

Tayyip Okiçli Öğrencilerden Hadis Ziyafeti

Prof. Dr. Muhammet Tayyip Okiç Anadolu İmam Hatip Lisesi 3. Geleneksel Ezbere Hadis Okuma Yarışması’nın finali gerçekleştirildi.

24 Nisan Pendik Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen ve vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği yarışma, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve selamlama konuşmasıyla başladı. 

Hz. Peygamber’in Sünnetini İcra Etmeye Çalışan Nesiller Yetiştirmek
Okul Müdürü Cemalettin GÜMÜŞ, amaçlarının öğrencilerimizin Hz. Peygamberin ahlakıyla donanmış Asım’ın nesillerini yetiştirmek olduğunu ve imam hatip okulları olarak Hz. Peygamber’in sünnetini icra etmeye çalıştıklarını söyledi. Önemli olan ezberlenen hadislerin hayata geçirilmesi olduğunu, Kur’an ahlakıyla ahlaklanmanın gerekliliğini, Kur’an ve hadisin birbirlerini tamamlayıcı olduğunu, hadis anlaşılmadan Kur’an’ın anlaşılamayacağını söyledi. Hz. Muhammed(SAV)’in bir ayna olduğunu, o aynanın karşısına geçip kusurlarımızı düzeltmek gerektiğini söyledi. Programda emeği geçen tüm öğretmenlere, sivil toplum kuruluşlarına ve hayırsever vatandaşlara teşekkür etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin YILMAZ, bu tür etkinlikleri çok önemsediğini, hadisleri sadece ezberlemekten ziyade onları yaşama tatbik etmenin gerekli olduğunu söyledi. Sahih, mütevatir hadislerden bir hadis dahi ezberlemenin ve onu hayata geçirmenin öneminden bahsetti. Programda emeği geçen idareci ve öğretmenlere teşekkür etti. Etkinliğe katılan öğrencileri de tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Öğrencilerden Hadis Ziyafeti
Konuşmaların ardından geçilen yarışmada tam bir hadis ziyafeti verildi. İki bölümde gerçekleşen yarışmada öğrencilerin performansları görülmeye değerdi. Rasulullah için yazılmış, O’na duyulan özlemi ifade eden ilahilerden ve naatlardan örneklerle duygulu ve coşkulu bir havanın hakim olduğu yarışmada, oratoryo sunumuyla adeta zaman su gibi aktı. Gözler doldu. Gönüller O’nun (SAV) sevgisiyle yanıp tutuştu. Özellikle son bölümde Veda Hutbesi’ni okuyan öğrenciler, izleyicileri duygu seline boğdu. 

7-8 Nisandaki elemelere kırk beşin üzerinde öğrencinin katıldığı ve 40 ile 220 arasında hadis ezberleyen on üç öğrencinin finale kaldığı yarışmada ilk üçe giren öğrencilere Kudüs gezisi, finale kalan tüm öğrencilere de çeyrek altın, saat, kitap gibi çeşitli ödüller takdim edildi. 

Yarışmaya Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin YILMAZ, Pendik İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Süleyman KÖSE, çok sayıda okul müdürü, işadamı, sendika temsilcisi ve basın mensubu katıldı.

ŞAMPİYONLAR 
1.Tunahan SARI (220 Hadis)   
2.Yunus ÇELİK(173 Hadis)    
3.Musa KAYA(165 Hadis)

aad.jpgdfgd.jpghtmlimage-001.jpgsdfsd.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.