1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Törende Yer Alan Tek Türk Belediyesi

Törende Yer Alan Tek Türk Belediyesi

Nagasaki kentine atom bombası atılmasının 70'inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenlerine Türkiye'den davet edilen tek Belediye olarak katılan Pendik Belediyesi, Japon halkının acısına ortak oldu.

Törende Yer Alan Tek Türk Belediyesi

Nagasaki kentine atom bombası atılmasının 70'inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenlerine  Türkiye'den davet edilen tek Belediye olarak katılan Pendik Belediyesi, Japon halkının acısına ortak oldu.   

70 yıl önce Nagasaki'ye atılan atom bombası sonucunda hayatını kaybedenler,  düzenlenen törenlerle anıldı . 75 farklı ülkeden Japonya’ya gelen ziyaretçiler Barış Parkı’ndaki anma törenlerine katıldı. Törenlerde Pendik Belediyesi adına  Başkan Yardımcıları Cevat Yaman ve Sami Divleli yer aldı. Anma törenlerine davet edilen tek Türk Belediyesi olarak Pendik Belediyesini temsil eden Divleli ve Yaman, Nagasaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue ile de bir araya gelerek, iki şehir arasında kurulan bu köprünün milletlerin huzuru için bir geçit olması dileğinde bulundular.

Atom bombasının acımasızlığına maruz kalmış iki Japon şehrinden biri olan Nagasaki’deki Barış Seremonisine  Nagasaki Belediyesinin davetlisi olarak katıldıklarını belirten Pendik Belediyesi Başkan Yardımcısı Sami Divleli, “Barış Seremonisi,  bombanın atılmasının 70. Yıldönümünü olması dolayısıyla farklı bir havada geçti. Dünyanın farklı yerlerinden Budist, Şintoist, Katolik ve Müslüman misafirlerin katıldığı "Barış Seremonisi", savaşın yıkımını hatırlamak yerine, kardeşliğin, barışın, huzurun ve birbirine güvenmenin sembolize edildiği bir anma töreni olarak kurgulanmış. Kendi içinde muazzam bir barış teması içeren bu anma törenine  mesajı "insanlığın selameti" olan İslam dininin mensupları olarak bizlerin de davet edilmesi,  oldukça anlamlı  olmuştur” dedi. 

Budist rahipten ilginç temenni

Bomba atıldığında 7 aylık bir bebek olan ve hayatı boyunca kanser, beyin-damar tıkanıklığı gibi hastalıklarla atom bombasının yıkıcı etkisini yaşayan budist bir rahibin kendilerini söylediklerini de aktaran  Divleli, “Yaşadığı acılara rağmen neşesini yitirmeyen Dominic isimli bu rahip, 'Farklı dinlere mensubuz.Barış ve kardeşlik adına biraraya geldik. Ahirete gittiğimizde birbirimize yardımcı olacağımıza dair şimdi burada birbirimize söz verelim. Ahirette neler olacağını bilmiyoruz' diyerek bizi uğurladı” dedi.     

Ülkenin batısında yer alan şehirde 9 Ağustos 1945 günü ABD tarafından gerçekleştirilen nükleer saldırıda 74 bin kişi ölmüş,  şehirdeki binaların yüzde sekseni de yok olmuştu. 6 Ağustos 1945 günü ilk atom bombası saldırısının gerçekleştiği Hiroşima’da da 140 bin kişi hayatını kaybetmişti. 

HABERE YORUM KAT