1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Türk bilim insanı aşıyı geliştirdi! İnsanlar üzerinde denenmeye başladı

Türk bilim insanı aşıyı geliştirdi! İnsanlar üzerinde denenmeye başladı

Prof. Dr. Uğur Şahin ABD merkezli Pfizer ile yaptığı çalışmalar sonucu geliştirdiği koronavirüs aşısında sona geldi. Aşı insanlar üzerinde denenmeye başladı.

Türk bilim insanı aşıyı geliştirdi! İnsanlar üzerinde denenmeye başladı

Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasından sonra tüm dünyada aşı bulma çabaları gelişti. Almanya'da yaşayan Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ise biyoteknoloji firması BioNTech, Amerikan Pfizer ilaç şirketi ile geliştirdiği aşıyı denemeye başladı.

İNSANLAR ÜZERİNDE DENENMEYE BAŞLANDI

Pfizer'den yapılan açıklamada, "BNT162" adlı potansiyel aşının klinik denemelerinin Almanya'nın ardından ABD'de insanlar üzerinde test edilmeye başladığı duyuruldu."Aşama 1/2" olarak tanımlanan testlerde aşı adayının bağışıklık sağlayıcılığı, devam eden çalışmalarda kullanılan 4 "mesajcı RNA" için uygun dozajın tespit edileceği belirtilen açıklamada, aşıların Maryland ve New York Üniversitelerinin tıp fakültelerindeki deneklere uygulandığı kaydedildi.

İLK AŞAMADA 360 İNSANA UYGULANACAK

Açıklamada, ABD'de ilk aşamada 18-55 yaşları ile 65-85 yaşları olmak üzere iki kategoride 360 sağlıklı insana uygulanacağı ifade edildi.Testlerin 18-55 yaşlarındaki deneklerde etkili ve güvenli olduğu tespit edilmesi halinde 65-85 yaşlarındaki deneklere uygulanacağı bilgisine yer verilen açıklamada, denemelerde aşının güvenli ve etkili olduğunun anlaşılması halinde ise yıl sonuna kadar ABD'de geniş ölçekli dağıtımına başlanacağı vurgulandı.Açıklamada, yapılan testlerin, Almanya'da devam etmekte olan testlerin devamı olduğu kaydedildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT