1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜRK-İŞ'in asgari ücret teklifi ne kadar oldu? Asgari ücret görüşmeleri başladı

TÜRK-İŞ'in asgari ücret teklifi ne kadar oldu? Asgari ücret görüşmeleri başladı

Milyonların gözü bugün toplanan Asgari Ücret görüşmelerinde belli olacak asgari ücret zammında. TÜRK- İŞ Başkanı Ergün Atalay görüşmelerde Peki TÜRK-İŞ'in asgari ücret teklifi ne kadar oldu?

TÜRK-İŞ'in asgari ücret teklifi ne kadar oldu? Asgari ücret görüşmeleri başladı

TÜRK İŞ Başkanı Ergün Atalay asgari ücrete dair konuştu.“Asgari ücret artışı için kırmızı çizgimiz enflasyon, 2,000 tl’nin üzerinde yüzde 25 enflasyon farkı ve bunun üzerine refah payı talep edeceğiz.”

TÜRK İŞ'İN ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ NE KADAR OLDU?

Asgari ücret artışı için enflasyonun kırmızı çizgileri olduğunu söyleyen Türk-İş Başkanı Ergün Atalay 2,000 TL'nin üzerinde yüzde 25 enflasyon ve refah payı talep edeceklerini söyledi. “Enflasyon altında hiç bir zammı ne görüşürüz ne konuşuruz” dedi

TÜFE KASIM'DA YILLIK YÜZDE 21,62 OLMUŞTU

TÜFE Kasım’da yıllık yüzde 21.62,ÜFE ise yıllık yüzde 38.54 artarken, enflasyon verisinin ardından yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kasım ayına ilişkin verilerin enflasyonda düşüşün güçlü bir şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin süreceğini gösterdiğini söylemişti.

Ayrıca dün Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılına ilişkin “Para ve Kur Politikası” metninde TCMB enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu yüzde 5’te korunduğunu; para politikasının ise enflasyonu bu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde oluşturulacağını belirtti.

TÜRK-İŞ'in asgari ücret teklifi ne kadar oldu? Asgari ücret görüşmeleri başladı

KOMİSYON OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİYOR

Yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ki ilk toplantısının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. 2019 yılında geçerli olacak asgari ücretin açıklanmasının beklendiği dördüncü ve son toplantı ise yine Bakanlıkta yapılacak.

Mevzuat gereği, Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

KOMİSYON 2 ÇOCUKLU KİRACI GÜLDEN GÖRMEZ İŞÇİ OLARAK SEÇTİ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay ve TÜRK-İŞ yönetimi, Yalova Üniversitesi’nde özel güvenlik elamanı olarak çalışan 2 çocuklu ve kirada oturan Gülden Görmez isimli kadın işçiyi seçti. Atalay, bugün Görmez’i kamuoyuna tanıttı.

TÜRK-İŞ'in asgari ücret teklifi ne kadar oldu? Asgari ücret görüşmeleri başladı

ASGARİ ÜCRET ŞUAN NET 1603 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

HABERE YORUM KAT