1. HABERLER

  2. KARTAL

  3. Türkistanlılardan Sözcü gazetesinin 'Pendik IŞİD üssü' haberine çok sert cevap
Türkistanlılardan Sözcü gazetesinin 'Pendik IŞİD üssü' haberine çok sert cevap

Türkistanlılardan Sözcü gazetesinin 'Pendik IŞİD üssü' haberine çok sert cevap

Sözcü gazetesinin “Pendik dinci terör örgütü İŞİD’in üssü” haberine Özbek, Tacikistan ve Dağistanlı göçmenler sert tepki gösterdi.

Sözcü gazetesinin “Pendik dinci terör örgütü İŞİD’in üssü” haberine Özbek, Tacikistan ve Dağistanlı göçmenler sert tepki gösterdi. Türk Cumhuriyetleri’nden gelenlerin hedef gösterildiğini, yabancı düşmanlığı yapıldığına yer verilen ortak açıklamada “Haber tamamen hayal ürünü” denildi.

Türkiye’de yaşayan Türkistanlı göçmenler, kendilerini hedef gösteren Sözcü Gazetesi’nin haberine sert tepki gösterdi. Orta Asya Eğitim Ve Kültür Derneği (ORTAASYADER) ile Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği’nin (TÜRKİSTANDER) yaptığı ortak açıklamada Türkistanlı göçmenlerin kendilerini asla yabancı olarak görmedikleri belirtilerek “Sözcü Gazetesi’nin Pendik’te yaşayan Türkistanlılara yönelik hedef gösteren, provokatör ve yabancı düşmanı yayınını protesto ediyoruz. Gazetenin yer verdiği ‘Pendik dinci terör örgütü İŞİD’in üssü haline geldi- En tehlikeli mahalle Kavakpınar’ başlıklı haber tamamen hayal mahsulüdür” denildi. Açıklamada bölgede yaşayan Tacikistan, Özbekistan ve Dağıstanlıların hedef gösterildiği belirtildi.

KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK EDİYOR

Açıklamada şöyle denildi:

Bir gazete olmaktan ziyade, provokasyon merkezi olarak faaliyet gösteren Sözcü Gazetesi, Suriyeli ve Afrikalılara yönelik daimi kışkırtmalarının yanı sıra, Türkistanlılara karşı da okuyucusunu kin ve düşmanlığa tahrik etmektedir.

Söz konusu haberde “Pendik’te ve özellikle Kavakpınar mahallesinde yerleşen Tacikistan, Özbekistan ve Dağıstan’dan gelen göçmenlerin terörist oldukları, IŞİD’i destekledikleri, Pendik’ten Rakka’ya otobüs kaldırıldığı” iddia edilmiştir. Habere dayanak sağlayan hiçbir ciddi kaynak, konuşma, olmaksızın, tamamen muhabirin hayal mahsulü olarak, bölgede yaşayan muhacirler (göçmenler) hedef gösterilmiştir. Özbekistan, Tacikistan ve Rusya rejimlerinin zulmünden kaçan ve kendi halinde hayat mücadelesi vermekte olan bu insanlar “terörist” olarak tanımlanarak iftira edilmiştir.

HABER KAYNAĞI MEÇHUL KİŞİLER

Ayrıca “mahalleli-mahalle sakinleri böyle diyor” diye meçhul kişiler kaynak gösterilerek sivil bir eğitim kurumu olan “Orta Asya Eğitim ve Kültür Derneği Pendik Temsilciliği” de hedef gösterilmiştir. Mahalle halkının çocuklarının da gittiği ve Orta Asya Türkleri ile yerli halkın kaynaştığı derneğimize iftira edilerek, “yerli-Türkistanlı” düşmanlığı oluşturulmaya çalışılmıştır.

Biz Türkistanlı muhacirler olarak, İŞİD ve benzeri örgütlerden beri olduğumuzu, yaptıkları insanlık dışı eylemlerini kınadığımızı bir kere daha tekrar ediyoruz.

Sözcü Gazetesi ve benzeri kurumların Türkistanlı göçmenlere yönelik işledikleri “nefret suçunu” lanetliyoruz. Halkı kin ve düşmanlığa kışkırtan iftiracılar hakkında yasal işlem başlattığımızı kamuoyuna duyururuz.

Kaynak: Karar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.