1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Türkiye'de saatler geri alındı mı? 27 Ekim 2019 şu an saat kaç?

Türkiye'de saatler geri alındı mı? 27 Ekim 2019 şu an saat kaç?

Türkiye'de saatler geri alındı mı? 27 Ekim 2019 şu an saat kaç? Birçok kişi internette bu soruların cevabını araştırıyor. Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle Avrupa kış saatine geçiş yapıyor, saatler 1 saat geri alınıyor. Peki Türkiye'de saatler geri alındı mı? 27 Ekim 2019 şu an saat kaç? Ayrıntılar haberimizde.

Türkiye'de saatler geri alındı mı? 27 Ekim 2019 şu an saat kaç?

Türkiye'de saatler geri alındı mı? 27 Ekim 2019 şu an saat kaç? Birçok kişi internette bu soruların cevabını araştırıyor. Çünkü; Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle Avrupa kış saatine geçiş yapıyor, saatler 1 saat geri alınıyor fakat Türkiye'de, mobil telefonlar ve bilgisayarlarda güncellemelerin açık olması saatlerin otomatik olarak 1 saat geri alınmasıyla kafa karışıklığına neden oldu. Peki Türkiye'de saatler geri alındı mı? 27 Ekim 2019 şu an saat kaç? Detaylar haberimizde.

TÜRKİYE'DE SAATLER GERİ ALINDI MI? 27 EKİM 2019 ŞU AN SAAT KAÇ?

Türkiye'de 3 yıldan bu yana yaz saati uygulaması tüm yıl devam ederken Avrupa her yıl yaz saati ve kış saati uygulamasını devreye sokuyor. Bu yıl da Avrupa'da bu gece saatler 1 saat geri alınacak ve kış saati uygulamasına geçilecek. Bu nedenle Türkiye'de mobil telefonlarda ve masaüstü bilgisayarlarda saat ayarı otomotik olanların saati de 1 saat geri alınacak.

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararında, gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulamasının (tüm yıl yaz saati, GMT 3) her sene, yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kararla, yaz saati uygulanması hakkındaki 23 Ekim 2017 tarihli ve 2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi.

Saatler geri alındı mı? 27 Ekim 2019 şu an saat kaç? | Şu anda Türkiye'de saat kaç? | Kış saati uygulamasına geçildi mi?

YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NE DEMEK?

Yıl içinde güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak amacıyla ülke içinde ortak saat çizgisini mevsime göre değiştirme düşüncesi ortaya çıkmıştır. İlk kez Almanlar tarafından denenen bu metottan istenilen başarı sağlanınca pek çok ülke tarafından yapılmaya başlanmıştır. Türkiye'de yaz mevsiminde 3. saat diliminde yer alan (45° Doğu Boylamı) Iğdır'ın saati, kış mevsiminde ise 2. saat diliminde yer alan İzmit'in (30° Doğu Boylamı) yerel saati ortak saat olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle saatler yazın ileri kışın bir saat geri alınmaktadır.

Saatler geri alındı mı? 27 Ekim 2019 şu an saat kaç? | Şu anda Türkiye'de saat kaç? | Kış saati uygulamasına geçildi mi?

SOSYAL MEDYADA 'SAAT KAÇ?' SORUSU GÜNDEME OTURDU

Öte yandan bazı telefonların saatleri geri alması nedeniyle 'Türkiye'de saat kaç sorusu?' sosyal medyanın gündemine oturdu. Birçok kullanıcı akıllı telefonun azizliğine uğrayarak saatin kaç olduğunu karıştırdı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT