1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Türkiye'nin en büyük yolcu gemisi Tuzla'da denize indi

Türkiye'nin en büyük yolcu gemisi Tuzla'da denize indi

Tuzla'da inşa ettirilen Türkiye’nin en büyük feribotu olma özelliğini taşıyan, “M/F BALIKESİR 10” isimli Ro-Ro yolcu gemisi denize indirildi

Türkiye'nin en büyük yolcu gemisi Tuzla'da denize indi

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un desteği ile S.S. Erdek Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu tarafından İstanbul Tuzla’da Selay Tersanesi'nde inşa ettirilen Türkiye’nin en büyük feribotu olma özelliğini taşıyan, “M F BALIKESİR 10” isimli Ro-Ro yolcu gemisi denize indirildi.
TÖREN DÜZENLENDİ

İstanbul Tuzla’daki Selay Tersanesi'nde düzenlenen törene; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, S.S. Erdek Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Sürmen, Türk Loyd’u Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Zorlu, Selay Tersanesi'nin sahibi Suphi Çolak, denizcilik sektörünün önde gelen temsilcileri, tersane yöneticileri ve aileleri, çalışanlar katıldı. Tören, denizciler için yapılan saygı duruşu ardından da İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
101 METRELİK ÇİFT KATLI GEMİ

Açılış konuşmalarında, feribotun bugüne kadar Türkiye’de inşası tamamlanan en büyük feribot olma özelliğini taşıdığı vurgulandı. 101 metre boyunda, çift katlı, bin yolcu kapasiteli 'Balıkesir 10' gemisi, Türkiye için ilk olma özelliğine sahip.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 'Balıkesir 10' gemisini Balıkesir’e ve denizcilik sektörüne kazandıran S.S. Erdek Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'ne ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
BU CESARET OLMASA BU GEMİLER OLMAZ

Büyükşehir Belediyesi olarak Balıkesir’in Adalar bölgesinde yer alan Marmara Adası, Avşa ve Ekinlik Adaları ile Paşa Limanı bölgelerini kolay ulaşılabilen yerler haline getirmeyi istediklerini ve bunun için çabaladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, şöyle konuştu; “Balıkesir 10 gemisi, ülkemize, Balıkesir’imize, kooperatife hayırlı, uğurlu olsun. Rızkın onda dokuzu ticarette, ticarette de cesarette deniliyor. İşte Karadenizli kardeşlerimizde bu cesaret, bu müteşebbislik var. Gözünü kırpmadan, elini taşın altına koyup bu yatırımları yapıyor. Eğer bu cesaret olmasa bu gemiler olmaz, denizcilik sektörü Yunanlılarla yarışır hale gelmezdi. Ben kendilerini tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Durmak yok yola devam, yol kesmesinler.

BALIKESİR'E YAKIŞIR

Balıkesir hem Ege’ye hem Marmara’ya 300 km kıyısı olan, 25 adası bulunan bir il. 30 Mart 2014’de büyükşehir oldu. Balıkesir 10 gemisi adı gibi 10 numara bir gemi; bizim plakamız da 10. Balıkesir’e yakışır. Bu gemi inşallah Balıkesirimize, denizcilik sektörüne, taşımacılığa hizmet edecek. Biz Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak istiyoruz ki adalarımızı daha kolay ulaşılır yerler haline getirelim; Marmara Adamız, Avşa Adamız, Ekinlik Adamız, Paşa Limanımız her zaman ulaşılabilir yerler olsun. Çünkü buralar hakikaten Türkiye’nin, Balıkesir’in cennet köşelerinden biri. Tersahene sahibine teşekkür ediyorum, tersane çalışıyor. Emeği geçen bütün işçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum, sağ olsun, var olsunlar. Kooperatifimize teşekkür ediyoruz, büyük bir cesaret gösterip böyle bir gemiyi inşa ettirdiler. Biliyorum ki birçok zorluklar olduğu halde cesaret gösterdiler. Hayırlı, uğurlu olsun. Allah yolunu açık etsin, Allah nazardan korusun"

gemi_6265.jpg

HAYIRLI OLSUN

Selay Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Suphi Çolak, Balıkesir 10 RO-RO gemisinin tersane çalışanları ve taşeronların gayretleri ile ‘iş kazasız’ tamamlandığını söyledi. Çolak, “Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Türk bayrağı çekilen bu geminin Türk karasularında bol kazanç getirmesini diliyorum. Türk milleti ve devletimize hayırlı, uğurlu olsun” diyerek mutluluğunu ifade etti.

SAVUNMA SANAYİ İÇİN DE ÖNEMLİ

Törende konuşan S.S. Erdek Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Sürmen, Balıkesir 10 feribotunun savunma sanayi ve ülke için de büyük önem taşıdığını vurguladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a katılımından dolayı özellikle teşekkür eden Muharrem Sürmen, kooperatif olarak filolarını genişleterek revize etmek amacıyla çalışmalara hız verdiklerini söyledi. Sürmen, “Balıkesir 10 feribotumuz bu çalışmalarımızın başlangıcıdır. Kooperatif yönetimi olarak Türkiye ekonomisinin 2023 yılı hedeflerine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında kooperatifimiz 10 adet yeni gemisini inşa etmiş ve hizmete sunmuş olacaktır. Kooperatifimizin, Erdek-Marmara-Avşa-Barbaros-Bandırma ve Tekirdağ arası çalışan 7 adet gemisi bulunmaktadır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.