1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Tuzla Belediyesi'nden 34 Bin Hastaya Evde Sağlık Hizmeti

Tuzla Belediyesi'nden 34 Bin Hastaya Evde Sağlık Hizmeti

Türkiye’nin performans şampiyonu, uluslararası sağlık kongrelerinin incelemeye alınan modeli olan Tuzla Evde Sağlık Hizmeti’nden 34.455 hasta yararlandı.

Tuzla Belediyesi'nden 34 Bin Hastaya Evde Sağlık Hizmeti

Türkiye’nin performans şampiyonu, uluslararası sağlık kongrelerinin incelemeye alınan modeli olan Tuzla Evde Sağlık Hizmeti’nden 34.455 hasta yararlandı. Türkiye’de kamudaki ilk uygulama olan Sağlıkmetre cihazı ile 100 hastanın takip edilmesi de evde sağlık hizmeti kapsamına 2015 yılında eklendi.

Tuzla’da sağlık alanında sunulan hizmetlerde Türkiye’ye örnek bir uygulama ile süren Evde Sağlık Hizmeti, genişletilen kapsamı ile şifa dağıtmaya devam ediyor. 2012 Kasım-2013 Mayıs döneminde Tuzla Devlet Hastanesi tarafından sürdürülen Evde Sağlık Hizmetine Mayıs 2013’ten itibaren imzalanan protokol ile Tuzla Belediyesi de hizmet ortağı olarak katıldı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın verdiği desteğin ardından aynı yıl içinde Türkiye’nin performans şampiyonu olan Tuzla Evde Sağlık Hizmeti, ulaşılan hasta sayısı ve hizmetin kapsamı ile farklı bir boyuta taşındı. Tuzla Belediyesi projeye, 3 araç, 3 acil tıp teknisyeni, 2 çağrı merkezi personeli, araçların merkezle bağlantısını sağlayan 3 cep telefonu ve araç takip sistemi ile katkı sağladı. Tuzla Devlet Hastanesi döneminde hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında sunulan evde sağlık hizmeti, Tuzla Belediyesi ile işbirliğinin ardından, evde sağlık hizmetinin normalde kapsamı dışında yer alan hafta sonu da verilmeye başlandı. Hastalar cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet almaya başladı. Tuzla Devlet Hastanesi döneminde hafta içi günde 8 saat sürdürülen hizmet, Tuzla Belediyesi’nin bu süreçte yer almasıyla her gün 14 saate ulaştı.

Evde Sağlık Hizmetinin Kapsamı Genişletildi
Tuzla Evde Sağlık Hizmeti’nin hizmet ağı Tuzla Belediyesi’nin dahil olmasıyla genişletildi. Hijyen ve temizlik açısından sorun tespit edilen evler, Tuzla Belediyesi ekipleri tarafından temizlendi. Beslenme sıkıntısı yaşayan kişilere Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nın tespitiyle Tuzla Belediyesi Aşevi tarafından günlük 3 çeşit yemek servis edilmeye başlandı. Psikolojik rahatsızlığı olan vatandaşların evine psikolog gönderilerek tedavilerine yardımcı olundu. Evinden dışarı çıkamayan özellikle yaşlı hastaların kişisel bakımı yine ekipler tarafından yapıldı.

Tuzla’da 34.455 Hasta, Evde Sağlık Hizmetinden Yararlandı
Tuzla Devlet Hastanesi döneminde 1028 olan hasta ziyareti sayısı, Tuzla Belediyesi ile işbirliğiyle 2013 yılında 5598’e ulaştı. Tuzla Belediyesi’nin imkanlarıyla sürekli artış gösteren hizmet, 2015 yılı sonu itibariyle 34.455 hastaya ulaştı. Bu kapsamda 11.735 hasta ziyareti, 3277 pansuman, 1164 tetkik-tahlil, 1038 serum, 4207 reçete, 372 sonda, 2062 enjeksiyon, 1232 poliklinik sevki, 8806 kontrol muayenesi, 44 EKG ve 518 yeni kabul gerçekleştirildi.

Evde Sağlık Hizmetleri’ne Bilişim de Eklendi
Tuzla Belediyesi, Evde Sağlık Hizmetine 2015 yılında bir yeniliği daha ekledi. Özel bir telekomünikasyon firması işbirliğiyle Sağlıkmetre projesine başlayan Tuzla Evde Sağlık Hizmeti, 70 hipertansiyon ve 30 diyabet hastasına Sağlıkmetre cihazı verdi. Hastalar Sağlıkmetre hizmet paketine sahip olmalarıyla birlikte hekimleri ile daha hızlı iletişime geçebiliyor, tedavilerinin kontrolünün uzaktan takip edilebilip acil durumlarda ambulans yardımı alabiliyor. HABERE YORUM KAT