1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Tuzla Belediyesi'nden İstanbul’un en büyük Güneş Enerjisi Santrali hamlesi!

Tuzla Belediyesi'nden İstanbul’un en büyük Güneş Enerjisi Santrali hamlesi!

Tuzla Belediyesi, Şelale Park’a kurduğu Güneş Enerji Santrali (GES) ile yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda büyük bir başarıya imza attı. Kamunun ve İstanbul’un en büyük Güneş Enerjisi Santrali unvanına hak kazanan bu santralle her yıl 25 bin ağacın da yok olup gitmesinin önüne geçilecek.

Tuzla Belediyesi'nden İstanbul’un en büyük Güneş Enerjisi Santrali hamlesi!

Tuzla Belediyesi, Şelale Park’ta 4 bin 200 metrekarelik alana kurduğu 1386 panelden oluşan Güneş Enerji Santrali (GES) ile yine bir ilki başardı. 367 kilowattlık elektrik enerjisi üretimiyle 3 yılda yatırım bedelini karşılayan bu santral, 274 ton karbondioksit salınımını engelleyerek kamunun ve İstanbul’un en büyük Güneş Enerjisi Santrali olma unvanına hak kazandı.

TUZLADAKİ GES'LERİN SAYISINI ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Tuzla belediyesi olarak çevre dostu, karbondioksit salınımını azaltmaya yönelik pek çok projeye imza attıklarına dikkat çeken Tuzla Belediyesi Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, yaptığı açıklamada “Şelale Park’a kurduğumuz Güneş Enerjisi Santrali, Tuzla Belediyesi’nin gelecek için yaptığı en önemli çevre ve enerji yatırımlarından birisi oldu. Artık akıllı enerji yönetimi ve çevreye duyarlı alternatif enerji kaynaklarına yönelerek, kendini idame ettiren şehirler, projeler ve hizmetler sunmamız hayati önem taşıyor. Tuzla Belediyesi olarak Şelale Park’ta yaptığımız 4 bin 200 metrekarelik güneş panellerimizle çevreye zarar vermeyen enerjimizi üretiyoruz. Parkımız 367 kilowattlık enerji üretimiyle beraber kendi enerjisini sağlayan dolayısıyla karbon nötr bir parktır. Geleceğin dünyasında en önemli konulardan birinin enerji olacağı bir dönemde, kendi enerjisini üreten bir ülke olmak adına her türlü enerji kaynaklarının mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Küresel ısınmanın etkilerinin yaşanmaya başladığı günümüz dünyasında doğal kaynaklarımızı koruyarak enerji tasarrufu yapmaktan başka bir çıkışımız olduğunu düşünmüyoruz. Enerji kaynaklarının daha etkin bir şekilde kullanılması hedefiyle söz konusu projelerin devamlarını getireceğiz. İlerleyen yıllarda Tuzla’daki GES’lerin sayısını arttırmayı hedefliyoruz.” dedi. 

Tuzla Belediyesi'nden İstanbul’un en büyük Güneş Enerjisi Santrali hamlesi!

''GERİ DÖNÜŞÜMDEN ENERJİ ELDE ETMEYE CİDDİ ÖNEM VERİYORUZ''

Başkan Yazıcı, dünyada alternatif enerji kaynakları arayışına girildiğine ve bu alana ciddi yatırımlar yapıldığına dikkat çekerek, “Karbon ayak izimizi düşürecek, temiz ve sürdürülebilir enerji kullanılması konusunda proje ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Tuzla Belediyesi olarak geri dönüşümden enerji elde etmeye ciddi önem veriyoruz. Sanayi bölgesinde yer alan bir belediye oluşumuzu bir avantaya çevirdik. İlçemizde oluşan atıklardan enerji üretmenin yanı sıra atmosfere salınan ısıyı da seralarda kullanarak, bizi tam olarak sıfır atığa götürecek olan yöntem ve metotları uygulamaya çalışıyoruz. Akıllı enerji konusu özellikle sanayi bölgesinde olan Tuzlamız için çok önemli bir konu olmasından kaynaklı bu alanda yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Tuzla Belediyesi'nden İstanbul’un en büyük Güneş Enerjisi Santrali hamlesi!

''KARBON NÖTR BİR DÜNYA ELDE EDEBİLMEK İÇİN EL ELE VERMELİYİZ''

Karbon ayak izleri ve ikinci ayak izleri açısından toplum olarak pek çok noktaya dikkat etmemiz gerektiğini ifade eden Yazıcı, şunları söyledi: “Ulaşımda kullandığımız bir aracın elektrikli olması, toplu taşıma aracı kullanma yerine bisiklet kullanmayı yaygınlaştırmak, özellikle kısa mesafelerde yürümeye özen göstermek çok büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra kullandığımız malzemelere de dikkat etmemiz gerekiyor. Mümkün mertebe alüminyum folyo değil de camdan veya mukavvadan ürünler tercih etmeliyiz. Yumurta alırken bile mukavva kutusuna dikkat etmemiz karbon ayak izleri ve ikinci ayak izi açısından önem taşıyor. Uzak memleketlerden malzeme almamaya da özen göstermeliyiz. Burada sıralayabileceğimiz daha pek çok dikkat etmemiz gereken hususlar var. Yeni nesil dünyamızı yaşanabilir kılmak için karbon emisyonu konusunda daha duyarlı davranmalıyız. Belediye olarak bu konuyu ciddi anlamda önemsiyoruz. Bu alanda pek çok çalışmamız var. Karbon nötr bir dünya elde edebilmek için hep beraber el ele vermeliyiz” diye konuştu.

Bölge Gündem (OG)
Video ve Yerel Haberler Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT