1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Tuzla'da Mısırdaki 529 İdam Kararı Protesto Edildi

Tuzla'da Mısırdaki 529 İdam Kararı Protesto Edildi

Tuzla'da Mısırdaki 529 İdam Kararı Protesto Edildi

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube Tuzla Temsilciliğinin Organizesiyle Mısırdaki 529 kişi hakkındaki verilen idam kararı protesto edildi.

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube Tuzla Temsilciliğinin Organize ettiği protesto programına; Tuzla İHL Mezunları ve Mensupları Derneği, Anadolu Gençlik Derneği, Vizyon Gençlik, Memursen ailesinin Sağlık Sen, Diyanet Sen, Bem Bir Sen, Büro Memur Sen, Toç Bir Sen, Enerji Bir Sen, Birlik Haber Sen, Bayındır Memur Sen, Ulaştırma Memur Sen, Kültür Memur Sen ve Emekli Memur Sen üyeleri, Tuzla Taraftar Grupları, Tuzla Taraftarları, Engelli Dernekleri, Çeşitli Şehir-Köy Dernekleri destek verdiler.

Saat 18.30 da Tuzla Hatboyu Caddesinde MOPAŞ önünden (ellerinde Döviz ve Pankartlar taşıyan) kalabalık sloganlar eşliğinde yürüyerek Tuzla Sahil Miting Alanına geldiler. Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Mısır'da İhvan liderlerinden Muhammed El Biltacinin, ordunun darbe karşıtı göstericilere ateş açması sonucu hayatını kaybedenler arasında bulunan 17 yaşındaki kızı Esma'ya yazdığı duygu dolu mektubu sinevizyon eşliğinde sunuldu.

Zulme Sessiz Kalmak Zulme Ortak Olmaktır

Eğitim-Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın burada yaptığı konuşmada ‘’Bengladeş’te Cemaati İslami’nin yönetici ve mensuplarını hedef alan yargı darbesi ile sözde general gerçekte Siyonizm’in emir eri Sisi’nin Mursi ve İhvan’a yönelik darbesi, birbirine akraba darbelerdir. Her ikisi de, kalemlerine kandan mürekkep dolduran senaristlerin kirli senaryosudur’’ dedi.

Yalçın konuşmasını ‘’Kirli senaryolarını sahneye koyan, Müslüman kanını vazgeçilmez dekor olarak kullanan bu kirli uluslar arası şebekeyi durdurmamak, İslam Coğrafyası üzerinden söküp atmamak, zulme sessiz kalmak, zulme ortak olmak ve dilsiz şeytanlığı kabul etmektir. Bu gün burada yapılanlara suç ortağı olmamak, Darbenin açık ya da örtülü destekçileri ABD, AB, BM’ye seslenmek, insanlık ayıbının suç ortaklarına haykırmak için toplandık. Darbeyi bertaraf etmeye yönelik girişimlerde bulunmayan İslam İşbirliği Teşkilatı’na (sen ne işe yararsın) diye sormak için toplandık’’ şeklinde sürdürdü.

Verilen kararlar evrensel hukuk ölçütlerine göre yok hükmündedir

Yalçın şöyle devam etti; ‘’Yaşanan kepazeliklere sesimizi yükseltmek, Firavun’un karşısında olmak yetmez, Musa’nın da yanında olmak lazım diyerek İhvan-ı Müslimin’in şahsında Mısır halkının yanında olduğumuzu haykırmak için toplandık. Mısır’ın İstiklal Mahkemeleri, yapılan darbeye direnen onurlu insanları ‘şidedete teşvik ve karakollara saldırı’ gibi uydurma gerekçelerle darağaçlarına çekmeye; ‘Karar ön hükmündedir ve temyize açıktır’ diyerek alıştıra alıştıra toplu cinayete doğru yol almaktadır. Darbe mahkemelerinin ve darbeci hâkimlerinin geçmiş günahları dikkate alındığında, Mısır yargısının karar vericileri, cübbe giymiş Baltacılardan oluştuğunu söylemek, kehanet olmayacaktır. Verilen kararlar evrensel hukuk ölçütlerine göre gayri meşrudur ve yok hükmündedir’’ dedi.

Yalçın konuşmasında ABD, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatlarının sessizliklerini eleştirdiği açıklamasında ‘’her insanın ihtiyacı gibi Mısır’ın ihtiyacı da daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk, daha fazla özgürlük, daha fazla insan hakları ve daha fazla huzurdur. 21. Yüzyılın utanç vesikası olan başta Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Filistin ve Arakan olmak üzere yeryüzündeki tüm vahşetlerin, işkencelerin, katliamların, idamların son bulması için uluslar arası kamuoyunu sorunlu değil, sorumlu davranmaya ve göreve davet ediyoruz’’ dedi.

İdam Kararı Özgürlük Taleplerine Had Bildirilmesidir

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube Başkanı Talat Yavuz da yaptığı konuşmada ‘’Mısır’ı demokrasiyle tanıştıran, 30 yıllık Hüsnü Mübarek zulmünden sonra millet iradesini yansıtma fırsatı veren, serbest seçimlerde halkın yüzde 52’sinin oyuyla başa gelen Muhammed Mursi’ye ve Mısır da halkın iradesine tahammül edemeyen entrikacılar ve emperyalist güçler askeri ve yargı bürokrasisinin müdahalesiyle etekleri tutuşanlar İsrail’e selam çakmış ve ‘telaşlanmanıza gerek yok Firavun ölmedi’ demişlerdir. İsrail, ABD, AB ve Körfez diktatörlerinin de yer aldığı uluslar arası konsersiyumun Siyonist işgalci İsrail’in güvenliğinin sağlanması, Mısırdan Filistine açılan özgürlük tünellerinin ve Refah Kapılarının kapatılması, Arap sokağını saran özgürlük taleplerine had bildirilmesi, Suriye diktatörünün ve Baas rejiminin desteklenmesi için kurgulanan tiyatro devam ediyor. Zalimler 529 masum ve mazluma verilen idam kararıyla herkese gözdağı veriyorlar’’ dedi.

Zalimler mazlumların ahıyla boğulacaktır

AK-PARTİ İstanbul İl Başkan Yardımcısı Faruk Bilal Şener de yaptığı selamlama konuşmasında ‘’Bir mahkeme daha vardır ki Mahkeme-i Kübradır. Zalimler mazlumların ahıyla boğulacaktır. Ey İnsan Hakları savunucusu Batı! Sizin inancınızda mazlumun hakkı yokmu? O şehidlerin gözyaşı, mazlumların âhı yerde kalmayacaktır. Allahım mazlumları koru, zalimleri kahreyle’’ şeklinde konuştu.

Bu konuşmaların ardından meydanda idam sehpası kuran eylemciler, darbe yönetiminin aldığı kararını kurdukları idam sehpasını yakarak tepkilerini gösterdiler. Daha sonra göstericiler olaysız bir şekilde dağıldılar.

Haber & Fotograf : Abdullah Yadigar

Bölge Gündem Köşe Yazarı

DSC_0139  DSC_0176

DSC_0209  DSC_0235

DSC_0289(1)  DSC_0289

DSC_0296  orji

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.