1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI'NI BAŞLATACAK

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI'NI BAŞLATACAK

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI'NI BAŞLATACAK

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin Ukrayna sınırına 1 kilometre mesafede askeri bir tatbikat yaptığını ve savaş uçaklarının bölgeye çok yakın uçtuğunu açıkladı. Ukrayna Savunma Bakanı Mykhailo Koval, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin herhangi bir saldırıyı püskürtmek için hazır beklediğini belirtti. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise doğu ve güney Ukrayna’da yaşanan gelişmeler nedeni ile sınırda askeri tatbikata başladıklarını dün duyurmuştu. Şoygu tatbikatta yer alan asker sayısı ve mühimmatla ilgili bilgi vermemişti. Ukrayna’nın Slavyansk kentinde, Kiev askeri birliklerinin önceki gün başlattığı operasyonlarda 5 kişinin öldüğü belirtildi. Milis güçlerin oluşturduğu 3 ayrı kontrol merkezine yapılan saldırılarda ölümlerin olduğu ve 1 güvenlik görevlisinin de yaralandığı kaydedildi.

RUSYA ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI'NI BAŞLATACAK

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rusya’nın “askeri ve siyasi” olarak Ukrayna’yı işgal etmeye hazırlandığını iddia etti. Yatsenyuk, Rusya’nın çatışmaları tüm Avrupa’ya yayacağı ve Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatabileceği uyarısında bulundu. Televizyonda canlı yayında konuşan Yatsenyuk, “Henüz dünya iki savaşı unutmadı, ama Rusya Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatmak istiyor” ifadelerini kullandı.

LAVROV: RUSYA ABD GİBİ ŞANTAJ YAPMAZ

Bu arada ABD ve AB ülkeleriyle Rusya arasındaki söz düellosu da giderek şiddet kazanmaya başladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın ABD gibi kimseyi zorlamadığını ya da şantaj yapmadığını, Batılı ülkelerin Ukrayna’da bir an önce yapıcı diyalogu başlatmaları gerektiğini söyledi. BDT ülkelerinden genç diplomatlarla bir araya gelen Lavrov, “Biz hiç kimseyi zorlamıyoruz. Bizim istediğimiz şekilde oy vermemeleri durumunda yardımları kesmekle hiçbir kimseyi tehdit etmiyor ya da şantaj yapmıyoruz. Maalesef ABD şimdi tüm oyları toplayabilmek için bunu yapıyor.” suçlamasında bulundu. BM Genel Kurul’unda Ukrayna ile ilgili kararda BDT ülkelerinin farklı davranmaları ile ilgili soruya yanıt veren Lavrov, “Biz şantaj ya da tehdit yapmıyoruz. Bunlar Amerikalıların dünyanın farklı ülkelerinde kullandığı metotlar. Tüm bunların ötesinde bizler kibar insanlarız.” dedi. Lavrov, Belarus ve Ermenistan’ın Rusya ile birlikte Ukrayna tasarısına karşı yönde oy kullandığını, diğer BDT ülkelerinin kararsız kaldığını ya da oy kullanmadığını hatırlattı.

ABD AJANLARI GÖSTERMEDİ

Batılı ülkelerden ve ABD’den her gün Rusya’dan Doğu Ukrayna topraklarından askerlerini çekmesi ya da içişlerine müdahale etmemesi yönünde talep geldiğini kaydeden Lavrov, “Ben ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e bir çok kez çağrıda bulundum. Ukrayna istihbaratı Rus ajanlarını yakalamışsa gösterin dedim. Onların televizyonda gösterilmesi gerekiyor. Ajanları yakalayanların tehlikeye atılmasını istemedikleri cevabı geliyor. Ciddi konuşursak, bunlar sadece slogan.” eleştirisinde bulundu.

KİEV ÖNCE HALKINA KARŞI ORDUYU KULLANMAYI DURDURMALI

Doğu ve güney Ukrayna’da durumun istikrarlı hale gelmesi için Kiev yönetiminin kendi halkına karşı orduyu kullanmayı durdurmasının önemli bir adım olacağına değinen Lavrov, “Elbette, Cenevre çerçevesinde ilk adım şiddetin durması. Ordunun halka karşı kullanılması hızla sonlandırılmalı… Eğer Sağ Sektör ve diğer radikal gruplar silahsızlandırılır ve yasal olmayan şekilde işgal edilen binalardan çıkarlarsa, güneydoğu Ukrayna’da bulunan yerel liderler de benzer adımlar atmaya hazır olduklarını söyledi. Televizyonlarda yer alan konuşmalarda onlar da Cenevre çerçevesinde binaları boşaltacaklarını ve silahlarını bırakacaklarını söylüyor.” dedi. ABD ve AB’nin sonuçlarını değerlendirmeden Ukrayna’da rejim değişikliğine gittiğini kaydeden Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’da tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaya hazır olduğunu, ancak tek taraflı taleplerin kabul edilemeyeceğini yineledi. Lavrov’a göre ABD, Ukrayna’da halkın menfaatleri yerine kendi jeopolitik çıkarları doğrultusunda hareket ediyor.

UKRAYNA HELİKOPTERİ VURULDU

Bu arada Ukrayna'nın doğusundaki Kramatorsk askeri havaalanında, bir helikopterde patlama meydana geldiği bildirildi. Ukrayna Güvenlik Servisi 1. Başkan Yardımıcısı Vasiliy Kurutov, Donetsk'e bağlı Kramatorsk Askeri Havaalanında "Mi-8" helikopterinde patlama meydana geldiğini belirtti.

Helikopterin keskin nişancı atışıyla yakıt deposunda vurulduktan sonra patladığının tespit edildiğini vurgulayan Kurutov, olayda bir askerin yaralandığını kaydetti. Kramatorsk Havaalanı, Ukrayna askerlerinin denetiminde bulunuyor.

UKRAYNA İLE KIRIM ARASINA SINIR ÇEKİLDİ

Kırım Cumhuriyeti Federal Göçmen Servisi Başkanı Petr Yaroş ise Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasıyla birlikte Ukrayna ile Kırım Cumhuriyeti'nin arasına sınır çekildiğini ve sınırdan geçme kurallarının bugünden itibaren geçerli olacağını bildirdi.

Yaroş, "25 Nisan 2014'ten itibaren devlet sınırı açılıyor. Önümüzdeki günlerde geçiş noktaları ve geçiş kuralları belirlenecek. Aynı zamanda göçmen kartı konusuna da açıklık getirilecek" dedi.

MERKEL'DEN RUSYA'YA "CENEVRE'YE UY", OBAMA'YA "YENİ YAPTIRIM" ÇAĞRISI

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Stefan Seibert, Merkel'in Güney Kore'de bulunan ABD Başkanı Barack Obama ile Avrupalı liderler arasında bugün yapılacak telekonferansa katılacağını söyledi. Merkel'in bugün Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştüğünü ve Cenevre'de varılan anlaşmadan bu yaşana yaşanan gelişmelerden duyduğu endişeleri artardığını belirten Seibert, Merkel'in Putin'den Cenevre anlaşmasının maddelerinin yerine getirilmesini istediğini vurguladı. Seibert, Obama ile yapılacak telekonferansta, Ukrayna'da yaşanan gelişmelerin, ortaya çıkan ciddi durumun ve Rusya'ya yaptırım seçeneklerinin ele alınacağını belirtirken, Merkel'in endişelerini gelecek hafta Washington ziyareti sırasında da Obama ile paylaşacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT