1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Ukrayna Cumhurbaşkanı'ndan, "İran'dan özür bekliyoruz" açıklaması

Ukrayna Cumhurbaşkanı'ndan, "İran'dan özür bekliyoruz" açıklaması

ABD'ye misilleme yapmak için iki üssü füzelerle vuran İran, aynı gün düşen iki yolcu uçağının da 'yanlışlıkla' isabet aldığını itiraf etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ise sıcak gelişme sonrası yaptığı açıklamada, diplomatik olarak bir özür beklediklerini ve bu felakete sebep olan her bir kişinin adalete teslim edilmesini gerektikleri açıklamasını yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı'ndan, "İran'dan özür bekliyoruz" açıklaması

İran yönetimi tarafından Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının yanlışlıkla düşürülmesi açıklamalarının hemen ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İran’a yönelik açıklamalarda bulundu.

YAPTIKLARININ BEDELİNİ ÖDEYECEKLER

Zelenskiy, "Uluslararası düzeyde oluşturulan komisyon çalışmalarını bitirmeden İran yönetimi tarafından uçağımızın kendileri tarafından düşürüldüğünün itirafı geldi. İran’ın tam ve açık yönlü bir soruşturmaya hazır olmalarını, suçluların bedelini ödemesini, cenazeleri bize teslim etmelerini, tazminat ödemelerini ve resmi yollarla diplomatik bir özür dilemesini bekliyoruz. Adaletin tam olarak sağlanması için 45 uzmanımızın tam olarak yetkilendirilmesini de istiyoruz" şeklinde konuştu.

bolge gundem ucak 1

İran Dışişleri Bakanlığı ve İran Genelkurmay Başkanlığı tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklamada, Ukrayna Havayolları’na ait 176 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasına İran tarafından "insani bir hata ile yanlışlıkla" ateşlenen roketin sebep olduğu belirtilmişti.

HABERE YORUM KAT