1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Uzayda yaşam olduğunu dair izler bulundu

Uzayda yaşam olduğunu dair izler bulundu

Gök bilimciler, uzayda yaşamın temel taşı kabul edilen organik moleküllere rastladı.

Uzayda yaşam olduğunu dair izler bulundu

Massachusetts'teki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Karin Oberg, Dünya'dan 450 ışık yılı uzaklıktaki Taurus takım yıldızında yer alan "MWC 480" adlı yıldızın çevresindeki toz ve gaz bulutunda yaşamın yapı taşlarını oluşturan kimyasal maddeler bulduklarını söyledi.
İKİ MOLEKÜL İLK KEZ GÖRÜLDÜ

Oberg, bulunan organik molekülleri hidrojen siyanür (HCN), metil siyanür (CH3CN) ve siyanoasetilen (HC3N) olarak sıraladı. Hidrojen siyanüre başka yıldız sistemlerinde de rastladıklarını belirten Oberg, daha karmaşık olan diğer iki molekülü uzayda ilk kez gördüklerini kaydetti.
1 MİLYON YAŞINDA

Yaklaşık 1 milyon yaşındaki yıldızın Güneş'in 1.8 katı kütleye sahip olduğu belirlendi. Yıldızın kütlesinin yüzde 20'sini çevresindeki toz ve gaz bulutu oluşturuyor.
DÜNYA'DA YAŞAMI BAŞLATAN MOLEKÜLLER...

Oberg, "Güneş sistemimizin, sahip olduğu gezegenler ve su içermesi açısından uzayda tek olmadığını biliyorduk. Şimdi organik kimya açısından da benzerleri olduğunu öğrendik. Henüz genç bir yıldızken Güneş'te de aynı kimyasal tepkimeler meydana gelmişti. Dünya'da yaşamı başlatan organik moleküllerin, evrende başka yerlerde de bulunduğu kanıtlanmış oldu" dedi.

HABERE YORUM KAT