1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Uzman isimden ağız ve diş bakım önerileri "Asıl önemli olan diş fırçası"

Uzman isimden ağız ve diş bakım önerileri "Asıl önemli olan diş fırçası"

Ağız ve diş bakımı ile ilgili uyarılar yapan Prof. Dr. Cem Gürgan, diş macununun her fırçalamada leblebi yarısı kadar kullanılmasının yeterli olduğunu belirtti. Uzman isim ayrıca diş macunları arasın büyük bir fark olmadığını söyleyerek, diş fırçası seçimine vurgu yaptı.

Uzman isimden ağız ve diş bakım önerileri "Asıl önemli olan diş fırçası"

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Prof. Dr. Cem Gürgan, diş macununun her fırçalamada leblebi yarısı kadar kullanılmasının yeterli olduğunu belirterek, aynı zamanda daha fayda sağlanabileceğine vurgu yaptı. NNYÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cem Gürgan yaptığı açıklamasında, diş macunlarının birbirlerinin arasında büyük bir farkın olmadığına dikkat çekerek ağız bakımında sadece bir etken olduğunu söyledi.

"EN ÖNEMLİ BAKIMI FIRÇA ÜSTLENİYOR"

Gürgan ağız bakımında en önemli görevi fırçanın üstlendiğinin de altını çizdi. Gürgan, diş macunu kullanırken reklamlarda ki kadar diş fırçasının üzerini kaplayacak şekilde kullanılmasının yanlış olduğunu ifade ederek "Bu macunların içerisinde köpürten deterjan türü maddeler var. Köpürüp içerisindeki maddeler her yere yayılabilsin diye bu şekilde üretilmişlerdir. Ayrıca diş macununu ıslatmamak gerekir. Islattığınız zaman diş macunu daha hızlı köpürür. Köpüren bir şeyi ağızınızda tutamazsınız. Ya yutarsınız ya da tükürürsünüz. Yutmak istemeyeceğinize göre erkenden tükürmeye başlarsınız. Dolayısıyla macun ağız içerisinde kullanamadan atılmış olacak. Be sebeple yarım leblebi kadar kuru fırça ile uygulanmalıdır" dedi.

"BİLİNEN MARKALAR KULLANILMALI"

Macun seçiminde merdiven altı diye nitelendirilen ve adı duyulmamış marka yerine bilinen bir markanın tercih edilmesine dikkat çeken Prof. Dr. Gürgan, "Diş temizliği mekaniktir. Diş hekimleri olarak bizlerde diş taşı temizliğini çürük tedavisini kazıyarak yapıyoruz. Esas iş mekanik temizliktir. Biz ağız temizliğini yapmayınca ağız içerisindeki bakteriler çok mutlu oluyor. Önlerine tabir yerinde ise nefis bir sofra kuruluyor. Bu sebeple günde en az iki kez dişler fırçalanmalı. Sabah kahvaltıdan sonra akşam yatmadan önce bu temizlik gerçekleştirilmeli. Diş taşlarının oluşmasında en önemli sebep fırçalamanın yetersiz olması. Diş fırçalama bir anlamda koruyucu tedavi ve hekim kontrolü atlanmamalı. Diş macunu konusunda hiçbirisi tek başına ağız bakımında çözüm değil. En pahalısı da en iyi olduğunu söyleyende" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İhlas Haber Ajansı

Uzman isimden ağız ve diş bakım önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT