1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Veliaht ne demek? TDK veliaht anlamı nedir? Veliahtın anlamı?

Veliaht ne demek? TDK veliaht anlamı nedir? Veliahtın anlamı?

Bir yönetim biçiminin parçası olan veliaht kelimesi sıklıkla dile getiriliyor..Suudi Arabistan veliahtı Prens Selman'ın son zamanlarda adının sıkça duyulmasının ardından veliaht kelimesi merak edilenler arasında yer aldı.Peki veliaht ne demek? Veliaht kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre veliahtın anlamı nedir?

Veliaht ne demek? TDK veliaht anlamı nedir? Veliahtın anlamı?

Bir yönetim biçiminin parçası olan veliaht kelimesi sıklıkla dile getiriliyor..Suudi Arabistan veliahtı Prens Selman'ın son zamanlarda adının sıkça duyulmasının ardından veliaht kelimesi merak edilenler arasında yer aldı.Peki veliaht ne demek? Veliaht kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre veliahtın anlamı nedir? Veliaht kelimesine dair tüm bilinmeyenleri sizler için araştırdık.

VELİAHT NE DEMEK?

Veliaht, monarşi ile yönetilen ülkelerde hanedan üyesi olan tahtın gelecekte sahibi olacak kişiye verilen addır. Birçok monarşide veliahtlar önceden belirlenerek devlet yönetimi için özel hocalar tarafından yetiştirilmekte ve devlet yönetmeye hazırlanmaktaydılar. Genellikle Avrupa'da görülen bu uygulama tarihteki Türk devletlerinde bulunmamakta bütün hanedan üyeleri taht için eşit haklara sahip olmaktaydı. Monarşi ile yönetilen ülkelerdeki en temel özellik, Krallığın babadan oğula veya bir sonraki belirlenen hanedan üyesine devredilmesidir. Bu durum veliahtlık statüsünü doğurmaktadır. Veliaht kraldan sonra tahta geçecek olan kişiye verilen isimdir.

Veliaht ne demek? TDK veliaaht anlamı nedir? Veliahtın anlamı? Birleşik Krallık Veliahtı Prens Harry

İspanya Kralı ve veliahtı Felipe

TDK VELİAHT ANLAMI?

Bir hükümdarın ölümünden veya tahttan çekilmesinden sonra tahta geçmeye aday olan kimse.
Herhangi bir göreve veya makama geleceği beklenilen kimse.

Veliaht ne demek? TDK veliaaht anlamı nedir? Veliahtın anlamı?

Suudi Arabistan Veliahtı Prens Selman

HER MONARŞİDE VELİAHTLIK OLMAZ

Birçok monarşide önceden belirlenen veliahtlar devlet yönetimi için özel hocalar tarafından yetiştirilerek devlet yönetmeye hazırlanırlar. Ancak genellikle Avrupa'da görülen bu uygulama tarihteki Türk devletlerinde bulunmamakta bütün hanedan üyeleri taht için eşit haklara sahip olmaktaydı.

Türk devletlerinde bilgisi, becerisi ile tahtı hakeden kişi alır, bazı durumlarda da istisna olarak taht büyük olan kişiye devredilirdi.

Veliahtlığın en güncel olarak yaşandığı ülke, günümüzde Suudi Arabistan olup, veliaht olarak Prens Selman'ın ismi sürekli gündeme gelmektedir.

Veliaht ne demek? TDK veliaaht anlamı nedir? Veliahtın anlamı?

Birleşik Krallık Veliahtı Prens Harry

 

MONARŞİ İLE YÖNETİLEN ÜLKELER

    Birleşik Arap Emirlikleri.
    Katar. Al Thani hanedanlığı tarafından yünetilen mutlak monarşik bir ülkedir.
    İspanya.
    Andorra.
    İsveç
    Japonya.
    Danimarka.
    Birleşik Krallık.
    Tayland
     Norveç

 

 

HABERE YORUM KAT