1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. YKS 2021 müfredatı değişti mi, değişecek mi? YKS müfredatı 2021 ne zaman açıklanacak?

YKS 2021 müfredatı değişti mi, değişecek mi? YKS müfredatı 2021 ne zaman açıklanacak?

YKS müfredatı değişti mi? YKS müfredat 2021 ne zaman açıklanacak? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) müfredat değişikliği hakkında son dakika açıklamalarda bulundu.

YKS 2021 müfredatı değişti mi, değişecek mi? YKS müfredatı 2021 ne zaman açıklanacak?

2021 yılında YKS sınavına girecek milyonlarca aday MEB'den yapılacak son dakika müfredat açıklamalarına yoğunlaştı. Üniversite sınavına hazırlanan adaylar konuları önceden öğrenip ona göre çalışma planı yapmak istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı müfredat değişikliği hakkında önemli açıklamalar yaptı. Peki YKS müfredatı değişti mi?  YKS müfredat 2021 ne zaman açıklanacak? 

YKS 2021 MÜFREDATI DEĞİŞTİ Mİ?

MEB son dakika açıklamasında "LGS ve YKS gibi merkezi sınavların kapsamında bir değişiklik söz konusu olmayıp öğrencilerimiz tüm müfredattan sorumlu olacaktır." ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada şu detaylar yer aldı;

"Merkezi sınavların kapsamında bir değişiklik söz konusu olmayıp öğrencilerimiz tüm müfredattan sorumlu olacaktır. Süreçle ilgili önümüzdeki aylarda önemli bir değişiklik olması durumunda konu tekrar değerlendirilebilecektir. Öğrencilere sınava hazırlık sürecinde destek kaynaklar sunulacak ve bu alandaki bütün ihtiyaçları karşılanmaya devam edilecektir. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, kaynak desteklerini artıracaktır. Daha önce de olduğu gibi her ay örnek soru kitapçıkları yayımlanmaya devam edecektir. Ayrıca bu sene her ay 8. sınıf öğrencilerine yönelik çalışma fasikülleri yayımlanacaktır. Öğrencilerin örnek soruları ve sağlanan kaynak desteklerini yakından takip etmeleri özellikle tavsiye edilmektedir."

YKS 2021 müfredatı değişti mi? MEB YKS müfredat açıklaması son dakika

YKS 2021 NE ZAMAN?

2021 YKS tarihi henüz belli değil. 2020'de YKS sınavı 27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleşmişti. 2021 YKS tarihine ilişkin açıklama gelmesi halinde haberimiz içerisine eklenecektir.

YKS OTURUMLARI NELERDİR?

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)

YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylar hariç diğer Tüm adaylar için zorunludur. 2020-TYT’ye girmek isteyen adaylar, “Temel Yeterlilik Testi (TYT)” seçeneğini işaretleyecekler, 2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2020-TYT’ye girmek istemeyenler ise bu seçeneği boş bırakacaklardır.2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2020-TYT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr)

T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini (70,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların TYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT)

2020-AYT’ye de girmek isteyen adaylar, “Alan Yeterlilik Testleri (AYT)” seçeneğini işaretleyecekler, AYT’ye girmek istemeyen adaylar bu seçeneği boş bırakacaklardır. AYT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini (70,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların AYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

YKS 2021 müfredatı değişti mi? MEB YKS müfredat açıklaması son dakika


YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT)

2020-YDT’ye de girmek isteyen adaylar, “Yabancı Dil Testi (YDT)” seçeneğini işaretleyeceklerdir. YDT’ye girmek istemeyen adaylar, “Yabancı Dil Testi (YDT)” seçeneğini boş bırakacaklardır.

YDT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu alanda değişiklik yapabileceklerdir. Bu değişikliği yaptıktan sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini(70,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların YDT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT