1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yoksul Halkı Kentin Dışına Atıyorlar.

Yoksul Halkı Kentin Dışına Atıyorlar.

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Sülüntepe Mhallesinde Gözde Salonunda Gecekondu Sahipleriyle yaptığı toplantıda AK Partinin iktidarının konut sorununa ve kentsel dönüşüme bakış açısını Fikir Tepede ki uygulamada gördüklerini (...)

Yoksul Halkı Kentin Dışına Atıyorlar.

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Sülüntepe Mhallesinde Gözde Salonunda Gecekondu Sahipleriyle yaptığı toplantıda AK Parti'nin iktidarının konut sorununa ve kentsel dönüşüme bakış açısını Fikir Tepede ki uygulamada gördüklerini, orada yaşayan halkı yoksulları kentin dış mahallelerine gönderdiklerini söyledi.

150 Bin İstanbulluyu Kentin Merkezinden Kovdular.

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, İktidarın kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde 150 bin İstanbulluyu bulundukları yerden büyüdükleri mahalleden, komşularından ayırarak kentin dış mahallelerine gönderdiklerini ifade etti.

Hak Sahipleri Müteahhitlerin İnsafına Terk Edildi.

"Vatandaş piyasaya terk edildi" diyen Karayalçın, mülk sahiplerine de söz hakkı tanınması gerektiğini belirtti.

Şehirde yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştiren CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, "İstanbul'da yürütülen kentsel dönüşüm siyaseti iflas etti" dedi. Kentsel dönüşümde vatandaşın yalnız bırakıldığını söyleyen Karayalçın, hak sahipleri ile müteahhitlerin karşı karşıya kaldığını ve sürecin tıkandığını belirtti

Dikmen Vadisi ve Portakal Çiçeği Projeleri

Başarılı bir dönüşümün şehre değer katacağını belirten Karayalçın'ın dönüşüm ile ilgili önerisini ise şöyle anlattı: "25 yıl önce  Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemde, Dikmen Vadisi ve Portakal Çiçeği adında 2 proje yaptık. Burada 2 temel anlayış var. Birincisi riskli yapıda yaşayan vatandaş, bölge gelişince de aynı yerde kalacak.

İkincisi ise birliktelik ilkesi. Yani riskli evde oturan vatandaşın da söz hakkı olacak. Biz gecekonduda yaşayan vatandaş ve belediye yetkilerinden oluşan ortak kurul oluşturup bu şekilde kararlar almıştık." İstanbul'da yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarında yoğunluğun arttırıldığını söyleyen Karayalçın, "Ankara'daki dönüşüm projelerinde kaynağı tahvil satarak sağladık. Belediye Başkanı olduğum dönem reyting ölçümü yaptırdık ve 3B ile yatırım yapılır notu aldık. İlk kez uluslararası sermaye piyasasında tahvil sattık. Gerekli kaynak olunca işin içine müteahhit girmedi. Vatandaş benimle muhatap oldu, ben ihale yaptım" dedi. Karayalçın, bu modelin İstanbul için de uygulanabileceğini söyledi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.