1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yönecilere Mevzuat Semineri

Yönecilere Mevzuat Semineri

Yönecilere Mevzuat Semineri

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube tarafından Kurum Yöneticilerine ‘’Okul Aile Birliği Mevzuat Semineri’’ düzenledi.

Şube alanındaki Altı İlçedeki (Pendik, Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Tuzla ve Adalar) Kurum Yöneticilerine Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Evi Salonunda Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcısı Ahmet Faruk Pamukçu tarafından ‘’Okul Aile Birliği Mevzuat Semineri’’ verildi.

Akademik Sendikacılık yapıyoruz

Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Temsilcilikleri ve Kurum Yöneticilerinin katıldığı seminerde açılış konuşması Yapan Şube Başkanı Talat Yavuz; ‘’Türkiye gündemi çok yoğun. Bir taraftan gündemi takip ederken, diğer taraftan da Akademik Sendikacılık yapıyoruz. Üyesi hakkında eğitim-mevzuat ve sınava hazırlık kursları gibi geleneksel çalışmalarımız var. Bu gün vereceğimiz seminerle bir yenisini daha ekliyoruz’’ dedi.

Yavuz; ’’Biz ülkemizde huzur ve barış ortamı olsun istiyoruz. Bizi biz yapan değerlerimize karşı çıkan güç odaklarına karşı duyarsız kalamayız. Geçmişte özlük ve özgürlük alanındaki kazanımlarımızın bir gecede nasıl sıfırlandığını çok iyi biliyoruz. İnsanlarımızda bir uzlaşı kültürü oluştu. Baş örtü serbestiyeti toplum tarafından benimsendi. Biz kimseye şunu giy demiyoruz. Biz olduğumuz gibi yaşamayı istiyoruz. Beraber talep etmenin, birlikte bir şeyler isteyerek değer katmanın ne olduğunu gördük’’ dedi.

Yavuz sözlerini şöyle tamamladı; ‘’Yepyeni bir eğitim süreci içerisine girdik. Biz ilkelerimizle hareket ediyoruz. Herkes eğitimci kimliğiyle hareket etsin. Eğitime, öğrenciye ve okula zarar verilmesin. MEB’de Yöneticilik Paradikmaları değişiyor. Şimdiye kadar sınavlara çalıştık. Şimdiden sonra da okullarımıza çalışacağız. Yeni dönemde daha çok çalışacağız. Eğitim-Bir Sen’li müdürler, idreciler değerlerimize sahip çıkan, olduğu yerde fark yapan , her yerde ve her şartta hizmet etmesini bilen, olduğu yerde ben buradayım diyen idarecilerdir. Liselerde problemler var. Bir twit’le çocukları sokağa döken sorumsuz insanlar var. Öğrencilere, okullara sahip çıkalım. Değerlerimizi ön plana çıkaracak eğitim çalışmalaraımız kesintisiz devam edecektir. Pek çok idarecimizin görevleri sırasında halisane çalıştıklarını biliyoruz. Ancak mevzuat konusunda eksiklikleri olduğu için özellikle Okul Aile Birliği konusunda mevzuat bilgilerine ihtiyaçları olduğunu gördük. Bugün Ahmet Faruk Bey’den bu konularda istifade edeceğiz’’ dedi.

Öğretmen Öğrenciye Toplumsal Değerleri Öğretmelidir

Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcısı Ahmet Faruk Pamukçu ‘’Okul Aile Birliği Mevzuat Semineri’’ öncesi yaptığı giriş konuşmasında ‘’Öğretmen öğrenciye toplumsal değerleri, insan olmayı öğretmelidir. Okul Aile Birliğinin böyle bir misyonu da var’’ dedi.

Pamukçu şöyle devam etti; ‘’Yöneticilik, insanların kabul alanlarına girmektir. İnsanlar sizin art niyyetli olmadığınızı, insani ilişkiler içinde olduğunuzu kabullenecek. Hiçbir arkadaşımızın burnunun kanamasını istemeyiz. Mühendis nasıl teknik terimleri bilmesi gerekirse, bizimde mevzuatı bilmemiz gerekir. Yöneticilik insan idare etme sanatıdır. Bazı Okul Aile Birliği Görevlilerinde okul müdürünün üzerinde bir konumu varmış gibi bir anlayış var. Bazı kişiler iyi niyyetle elini taşın altına koyuyor, yönetimde görev alıyor. Ama, sorumluluğunu bilmediği için zarar görüyor. İmkanlarınız iki hizmetli çalıştırmaya yetiyorsa bir üçüncü veya dördüncüyü de çalıştırıp sıkıntıya girmenin anlamı yok. Onun için oraya gelen yönetici annelere rehberlik edip yardımcı olalım’’ dedi.

Pamukçu daha sonra Okul Aile Birliği Mevzuatı konusunda sunu eşliğinde açıklamalarda bulundu. Akabinde kurum yöneticilerinin karşılaştıkları sorunlarla ilgili çeşitli sorularını cevaplandırdı.

DSC_0174

DSC_0177

DSC_0210

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.