1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YSK'dan TRT'ye Tarihi Ceza

YSK'dan TRT'ye Tarihi Ceza

YSK'dan TRT'ye Tarihi Ceza

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Recep Tayyip Erdoğan'a üç günde 5 saat 26 dakika süre ayıran TRT Türk'e, diğer adaylara hiç yer vermediği için 7 program durdurma cezası verdi. Böylece TRT'ye verilen toplam program durdurma cezası 25'i geçti.

"ADİL VE EŞİT YAYINCILIK İLKESİNİ ZEDELEDİĞİ..."

Radyo ve Televizyon Kurumu, TRT'nin yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde adil ve eşit yayıncılık ilkesini zedelediği raporlarla ortaya çıkmasına karşın, kurulda yapılan oylamada TRT'ye ceza kararı alınamamıştı. Ancak BDP kontenjanından üyeliğe seçilen Doç.Dr. Ahmet Yıldırım, YSK'ya TRT'yi şikayet eden bir rapor ve dilekçe yazdı. Ahmet Yıldırım'ın dilekçesini değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK), TRT Türk'e 6-8 Ağustos 2014 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'a 5 saat 26 dakika yer verirken; diğer adaylara hiç yer vermediği için önce 5 kez program durdurma cezası verdi. Ancak YSK'nin bu kararını gereği gibi yerine getirmediğini tespit eden YSK, TRT'ye ikinci kez ceza kesti.

Yüksek Seçim Kurulu kararında; "Demokratik toplum düzeninin özünü teşkil eden seçimin özgür, serbest ve eşit koşullarda adli bir biçimde yapılabilmesi için adaylar arasında fırsat eşitliğinin sağlanması gerekmekte olup, bunun temin edilebilmesi de; oy verme gününden önce adayların adayların özgür, eşit ve serbest biçimde kendilerini topluma tanıtmalarına, program ve projeleriyle yarışmalarına olanak sağlayan bir ortamın oluşturulması koşuluna bağlıdır" denildi.

TRT'YE İLKELERİNİ HATIRLATTI

YSK kararında hem TRT'nin kendi kanunu hem de diğer yayın kuruluşlarının dahil olduğu kanunun 'tarafsızlık, gerçeklik, doğruluk' ilkelerine uygun davranmakla yükümlü olduğu vurgulandı.

"BAŞKAN KARŞI ÇIKTIYSA DA…"

Ardından da TRT Türk'e tarafsızlık ilkesini zedelediği ve önceki cezayı yerine getirmediği için 7 kez program durdurma cezası verildi. Söz konusu karar YSK Başkanı Sadi Güven ile Üyeler İlhan Hanağası, Şakir Akit'in karşı oylarına rağmen 'oyçokluğu' ile alındı.

45 yıllık TRT tarihinde ilk kez böyle bir ceza ile karşılaştığını belirten rtük yetkilileri, TRT'ye kesilen cezanın 25'i geçtiğini söylediler. TRT Türk, yayın durdurma cezalarını 'belgesel' yayınlayarak ödeyecek.

Untitled-3

kAYNAK : haberler.com

HABERE YORUM KAT