1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yunanistan sınıra giriş çıkışları durdurdu! Ses bombaları atıyorlar...

Yunanistan sınıra giriş çıkışları durdurdu! Ses bombaları atıyorlar...

Türkiye'nin göçmenlere 'açık kapı politikası' uygulayacağının duyulmasının ardından Edirne'de gece yarısından itibaren Avrupa ülkelerine geçmek isteyenlerin bölgedeki hareketliliği sürüyor.

Kapıkule Sınır Kapısı'na giden bir grup göçmen, yaşanan yoğunluk üzerine Yunanistan'a gitmek amacıyla Pazarkule Sınır Kapısı'na gitti. Tarlaları yürüyerek geçen düzensiz göçmenlerden yaklaşık 100 kişi, Pazarkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yaparak, Yunanistan'ın Kastanies Sınır Kapısı'na yaya olarak gitti. Ancak Yunan askerleri, tampon bölgeyi otobüs çekerek, göçmenlerin ülkelerine geçişine izin vermedi.

Yunan askerleri tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatırken, göçmenlere ülkeye giremeyeceklerini söyleyerek, Türkiye'ye geri dönmeye ikna etmeye çalışıyor. Yunan askerlerinin zaman zaman göçmenleri korkutmak için ses bombaları kullandığını da duyuldu. Yunanistan'a alımayan göçmenler ise çantalarını yere bırakarak, tampon bölgede bekleyişlerini sürdürüyor. 

bolge gundem

Göçmenlerin beklemesi üzerine Yunanistan, Pazarkule Sınır Kapısı'ndan ülkeye giriş ve çıkışları durdurdu. Yunan askerleri, güvenlik gerekçesiyle yaya ve araçlarla gelenlerin ülkeye sokulmayacağını duyurdu. Bu arada Pazarkule Sınır Kapısı önünde de Yunanistan'a geçmek isteyen bir grup göçmen ise bekleyişlerini sürdürüyor.

 

TÜRKİYE SINIRI AŞTI SURİYELİLER ARTIK DURDURULMAYACAK

Türkiye İdlib'den gelen şehit ve yaralı haberleri sonrası büyük sarsıntı yaşarken, Ankara'da güvenlik zirvesi yapıldı. Reuters haber ajansının geçtiği son dakika haberi ise gündeme bomba gibi düştü. Reuters, üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde Türkiye'nin Suriyeli mültecilerin kara ya da deniz yoluyla Avrupa'ya geçişlerini durdurmama kararı aldığını duyurdu. 

bolge gundem

Türk yetkili sahil güvenliğe ve sınır polisine mültecileri engellememe emri verildiğini de ekledi. Bu açıklamanın ardından Edirne'de bir grup göçmen Yunanistan'a gitmek için sınırına yürüdü.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum