1. HABERLER
  2. İÇ HABERLER
  3. Ziraat Odası Başkanından dikkat çeken açıklama: 7 bin TL'ye çalışacak çoban bulamıyoruz

Ziraat Odası Başkanından dikkat çeken açıklama: 7 bin TL'ye çalışacak çoban bulamıyoruz

Erzurum merkez Aziziye İlçesi Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, yaptığı açıklamada 7 bin Türk Lirasına çalışacak çoban bulamadıklarını belirterek yabancı uyruklu Afgan, Suriyeli çoban çalıştırmak durumunda kaldıklarını belirtti.

Ziraat Odası Başkanından dikkat çeken açıklama: 7 bin TL'ye çalışacak çoban bulamıyoruz

Erzurum merkez Aziziye İlçesi Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman,  7 bin TL maaşla çalışacak yerli çoban bulmadıklarını söyleyerek şehirde hayvancılıkla uğraşan ailelerin, dolgun maaş tekliflerine karşın hayvanlarını otlatacak çoban bulmakta zorlandıklarını ifade etti.

Karaman, hayvancılıkla uğraşan ailelerin çareyi kendi hayvanlarını otlatmakta, civar illerden çoban getirtmekle veya  Afgan ya da Suriyeli çoban çalıştırmakta bulduklarını belirtti.

Aziziye İlçesi Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Erzurum'da büyükbaş hayvan sayımız 900 bine ulaştı. Hayvanın çok olması çoban ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Benim bölgemde 100 tane köy var ve hepsinde hayvancılık var. Merada hayvancılık yaptığımız için çoban ihtiyacımız var. Kendi köylerimizde çoban bulamıyoruz. Iğdır, Ağrı gibi çevre illerden çoban getirmekle birlikte yabancı uyruklu Afgan, Suriyeli çoban buluyoruz"

GENÇLER ÇOBANLIK YAPMAK İSTEMİYOR

Köyde yaşayan gençlerin çobanlık yapmaması için birçok neden oluğunu belirten Karaman, şunları söyledi:

"Hayvancılık bölgesiyiz ama şehir merkezine yakınız. Gençleri köyde tutamıyoruz. Köyde duran gençlerin herhangi bir sosyal aktivitesi olmuyor. Şehirde yaşamak istiyorlar. İhtiyarların da çobanlık yapma şansı yok. Köyde duran gençleri artık evlendiremez olduk. Çobana kimse kız vermek istemiyor. Gençler asgari ücretle, sigortalı bir işte çalışarak evlenip yuva kurma hayaliyle köyden uzaklaşıyor. Hükümetimiz, köydeki insanları köyde tutmak için çalışma başlattı. Gençleri çobanlık yapmaya teşvik etmemiz lazım. Eğer devlet sigortasını öder ve maaşını verirse bu insanları tutabiliriz. Hem işsizlik oranı azalır hem de gençleri elde tutmuş oluruz. Şu an en düşük çoban maaşı 6-7 bin lira arasında değişiyor. Öyle çobanlar var ki bir yılda 150 bin lirayla memleketlerine dönüyorlar. Buradaki yerli insanları nasıl elde tutabiliriz bunu planlamamız lazım." 

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT