1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Ziya Selçuk duyurdu: Yüz yüze eğitimde değişiklik! Yeni model geliyor...

Ziya Selçuk duyurdu: Yüz yüze eğitimde değişiklik! Yeni model geliyor...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs salgını sürecinin bazı dersleri uzaktan eğitimle verebileceğini gösterdiğini söyleyerek bu durumun devam ettirilebileceklerini belirtti. Selçuk, "Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik.'' dedi.

Ziya Selçuk duyurdu: Yüz yüze eğitimde değişiklik! Yeni model geliyor...

Uzaktan eğitimin 1’inci yılında değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gelinen noktada uzaktan eğitimin artık bir parçamız olduğunu dile getirdi. Selçuk, ''Hangi derslerin yüz yüze hangi derslerin uzaktan yapılabileceğine ilişkin çalışmalardan sonra yeni yol haritası belirleyeceğiz. Birçok okulumuzun buna ilişkin altyapısı uygun" şeklinde konuştu. 

Uzaktan eğitim döneminin oluşturduğu güçlüklerin yanında büyük fırsatlar da getirdiğini ifade eden Selçuk, Bakanlık tarafından yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç görevi gördüğüne dikkat çekti. 

Selçuk, şunları söyledi:

''Bakanlığımızın hâlihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da güçlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi.''

LİSELERDE YÜZDE 77 KATILIM SAĞLANDI

Uzaktan eğitimde küçük yaş grubundaki öğrencilerde bazı zorluklar yaşandığını anlatan Bakan Selçuk, ortaokul öğrencilerinin uzaktan eğitime daha kolay adapte olduğunu söyledi. 

Ziya Selçuk, eğitim yılı 1'inci dönemi itibarıyla canlı ders düzenleyen öğretmen sayısının 884 bin 804 olduğunu açıkladı. Öğrencilerin bu derslere katılım yüzdesi de, ilkokul seviyesinde 66, ortaokul seviyesinde 73, lise seviyesinde 77 olarak kaydedildi. 

''DENEME SÜRECİNİ AŞMIŞ OLDUK''

Ailelerin çocuk gelişimi ve eğitiminde aktif rol aldıklarını ve bu konudaki bilinç düzeyi ve çocukların aileleriyle geçirdikleri nitelikli zamanın önemli ölçüde arttığını söyleyen Ziya Selçuk, sözlerini şöyle tamamladı;

''Ayrıca bu süreç bize bazı dersleri uzaktan eğitimle verebileceğimizi gösterdi. Bu durumun devam ettirilebileceğini düşünüyoruz. Eğer salgın olmasaydı yıllar alacak bir deneme sürecini aşmış olduk.''

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT