1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. Ziya Selçuk: Yeni dönemde, bazı dersler uzaktan eğitimle verilecek

Ziya Selçuk: Yeni dönemde, bazı dersler uzaktan eğitimle verilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni dönemde lise ve ortaokulda bazı derslerin uzaktan eğitimle verileceğini belirterek, '' Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı da uzaktan eğitimle verilecek derslerin hangileri olacağına çalışıyor.  Biz bu dersleri kredi olarak da sayacağız. Bunun için öğrencinin kayıt olması gerekecek." dedi. 

Ziya Selçuk: Yeni dönemde, bazı dersler uzaktan eğitimle verilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pandemiden sonra uzaktan eğitimin ve çevrim içi platformların eğitimdeki yerinin nasıl olacağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

''BU DERSLERİ KREDİ OLARAK DA SAYACAĞIZ''

Liselerdeki bazı derslerin ya da ortaokuldaki bazı seçmeli derslerin uzaktan eğitimle verilmesi konusunda mevzuat ile ilgili bazı taslaklar hazırladıklarını belirten Bakan Selçuk, şu bilgileri verdi:

"Bu yılın eylül ayında, yani yeni eğitim-öğretim döneminde liselerdeki bazı derslerin ya da ortaokuldaki bazı seçmeli derslerin hangilerinin uzaktan verilebileceğine ilişkin bir ön değerlendirme yapıldı. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı da uzaktan eğitimle verilecek derslerin hangileri olacağına çalışıyor.  Biz bu dersleri kredi olarak da sayacağız. Bunun için öğrencinin kayıt olması gerekecek." 

''DİJİTAL DÖNÜŞÜMDEN BAŞKA ÇIKIŞ YOK''

Ziya Selçuk, uzaktan eğitimin 2 yıl önce açıkladıkları 2023 Eğitim Vizyonu, "ortaöğretim tasarımı" ve benzeri planlamaların içerisinde yer aldığına ancak o dönemde zihinlere yerleşmediğini ve bu yüzden de uzaktan eğitimle ilgili çok fazla soru aldıklarını aktardı. 

Selçuk, "O dönem, ülke ölçekli bütünsel olarak değil de bu konuda pilot çalışmalarla küçük küçük ilerleyebilirim, diye düşünmüştüm. Belki 10 yıl uğraşsak öğretmenlerimizin dijital becerilerinin dönüşümünü bu kadar hızlı sağlayamazdık. Salgın 1-2 ay sürse yine sağlayamazdık, uzun süren bu salgın neticesinde, artık başka çıkış yok ve bunu yapmak durumundayız, noktasına geldik hepimiz." ifadelerini kullandı. 

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT