1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. KORONAVİRÜS
  4. Zorunlu PCR testi kalktı mı son dakika 2022 ? Seyahatlerde yolculuk için PCR testi kaldırıldı mı?

Zorunlu PCR testi kalktı mı son dakika 2022 ? Seyahatlerde yolculuk için PCR testi kaldırıldı mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası PCR testlerinin sadece koronavirüs semptomu gösteren kişilere yapılacağını açıkladı. Bunun üzerine vatandaşların akıllarında soru işaretleri oluştu. Peki Zorunlu PCR testi kalktı mı son dakika 2022 ? Seyahatlerde yolculuk için PCR testi kaldırıldı mı?

Zorunlu PCR testi kalktı mı son dakika 2022 ? Seyahatlerde yolculuk için PCR testi kaldırıldı mı?

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı sonrası videolu açıklama yapan Bakan Koca alınan yeni kararları açıkladı. Böylece Türkiye'de vatandaşlara PCR testlerinin uygulanmasında değişikliğe gidildiğini açıkladı. Bu kapsamda PCR testlerinin semptom gösteren kişilere yapılması yönünde karar alındı. Peki Zorunlu PCR testi  kalktı mı son dakika 2022 ? Seyahatlerde yolculuk için PCR testi kaldırıldı mı?  

Zorunlu PCR testi kalktı mı son dakika 2022 ? Seyahatlerde yolculuk için PCR testi kaldırıldı mı?

ZORUNLU PCR TESTİ KALKTI MI SON DAKİKA 2022 ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tarama amaçlı ve temaslı kişiler için PCR testi uygulamasının kaldırıldığını açıkladı. Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantı sonrası yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

" Bilim Kurulumuz, gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları ve hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak, tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim."

Zorunlu PCR testi kalktı mı son dakika 2022 ? Seyahatlerde yolculuk için PCR testi kaldırıldı mı?

SEYAHATLERDE YOLCULUK İÇİN PCR TESTİ KALDIRILDI MI?  

Seyahatlerde PCR testinin uygulanıp uygulanmayacağına yönelik bir açıklamada bulunulmadı. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yurt içi uçuşlarda PCR Testi zorunluğunun kaldırıldığını açıkladı. Böylece vatandaşlar sadece HES kodu ibraz ederek seyahat edebilecek. 

 

İçişleri Bakanlığından 81 ile gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden;

- Uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce,
- Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce,
- Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.),
- Tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara,
- Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere,

PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir."

Zorunlu PCR testi kalktı mı son dakika 2022 ? Seyahatlerde yolculuk için PCR testi kaldırıldı mı?

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada yer alan ifadeler şöyle:

"Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi Ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı. Bununla birlikte hastanelerimizde tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık yüzde 10'luk bir artış oldu. Salgının önceki dönemlerinde daha az sayıda vaka ile daha yüksek hastaneye yatışlar görüyorduk. Omicron varyantı salgının tehlikesini azaltacağa benziyor. Bu durumu ümitle bekliyoruz. Bunun yanında tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz.

Salgının ilk dönemlerine kıyasla enfekte olanların daha düşük bir oranı hastaneye yatıyor olsa da hiçbir sağlık sisteminin kapasitesi sınırsız değildir. Vaka sayılarının çok çok yüksek sayılara ulaşması hastaneye yatış oranı düşük olsa bile yüksek sayıda yatan hastaya dönüşebilir. Bu, görmek istemediğimiz en kötü senaryodur. Mevcut gidişat ise bu kötü senaryonun değil ümit veren senaryonun gerçekleşeceğine olan inancımızı kuvvetlendiriyor.

Turkovac aşımızın Hacettepe Üniversitesinde yürütülen primer aşılama faz 3 sonuçları bugün çalışmayı yürüten bilim insanlarımızca açıklandı. Faz 3 aşamasında 1182 gönüllüden elde edilen sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı. Turkovac aşımızın karşılaştırma kolu olan Sinovac aşısından daha etkili olduğu gösterildi. Turkovac aşımızın Faz1 aşamasında 44 gönüllü, Faz 2 aşamasında 250, Faz 2b aşamasında 222 gönüllü ve Faz 3 hatırlatma dozu çalışmasında ise 4.244 gönüllüden elde edilen güvenlik verileri ile aşımız acil kullanım onayı almıştır.

Dünya sağlık örgütü kriterleri güvenlik çalışmasının 3.000 gönüllüden fazla kişide doğrulanmış olmasını öngörmektedir. Bu bakımdan yerli aşımızın güvenli olduğu toplamda 5.942 kişilik çalışma ile teyit edildi. Acil kullanım onayı da bu veriler dikkate alınarak verildi. Turkovac aşımızı güvenli şekilde kullanabileceğimizi yüksek sesle söylemek konusunda kimsenin tereddütü olmamalı.

Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler. Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim."

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
0
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT