1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. ABD'den İdlib mutabakatına destek geldi: Ateşkesi destekliyoruz

ABD'den İdlib mutabakatına destek geldi: Ateşkesi destekliyoruz

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan İdlib mutabakatına ABD Dışişleri Bakanlığından destek geldi. Yapılan açıklamada,"Türk-Rus ateşkesini destekliyoruz" denildi.

ABD'den İdlib mutabakatına destek geldi: Ateşkesi destekliyoruz

Moskova'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşmesinden sonra ortaya çıkan İdlib Mutabakatına ABD Dışişleri Bakanlığından destek geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İdlib konusunda yapılan ateşkes anlaşmasına ilişkin AA muhabirine yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Bugün İdlib'de çok tehlikeli bir durumun bertaraf edilmesine ve Esed rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah güçleri tarafından sivil bölgelere yapılan saldırılar sonucu ortaya çıkan korkunç insani krizi hafifleteceğini umut ettiğimiz Türk-Rus ateşkesini destekliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Bununla beraber ABD'nin, NATO müttefiki Türkiye ile ateşkesin detaylarını görüşmeyi beklediği belirtilen açıklamada, "Artık en önemli kısım, Esed ve destekçilerinin sürekli bir ateşkesin öngörüldüğü bu anlaşmaya uyup uymayacağını görmek olacak." değerlendirmesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Suriye'deki çatışmaya son vermenin tek yolunun, ülke çapında ateşkes sağlanması ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 2254 Sayılı Kararı kapsamında siyasi çözüm olduğu vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

Türk ve Rus heyetleri arasında Moskova'da yapılan görüşmeler sonucunda dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib'de bir ateşkes anlaşmasına varıldığını açıklamıştı. 

 

HABERE YORUM KAT