1. YAZARLAR
  2. Fatma Fidan
  3. Aynalar Düşmanınız Değil..!
Fatma Fidan

Fatma Fidan

Beslenmeye Adım Adımm
Yazarın Tüm Yazıları >

Aynalar Düşmanınız Değil..!

Günümüzün insanların arasında yıldız gibi parlayan, günden güne çoğalan, içimize sinsice giren gün ve gün fark ettirmeden ilerleyen sonunda aynaya pişmanlıkla baktığımız da anladığımız hastalığın adı

OBEZİTE

Yaşam kalitesini oldukça düşüren bir hastalıktır.

Günden güne hızla yayılan obezite; başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere herkes için bir tehlike olmakta. Obezite diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon ve inme dahil pek çok ciddi hastalıkla ilişkilidir ve erken ölümler obeziteye bağlı gelişmektedir.

Hastalığın ilerlemesinde kalıtım, yanlış beslenme alışkanlıkları, hareket azlığı, endokrin veya metabolizma hastalıkları ve psikolojik nedenler önemli ölçüde yer almaktadır.

Obezitenin gelişmesinde dikkat edilmesi gereken biri de yaşamın ilk yıllarındaki beslenme şeklidir. Yapılan çalışmalarda, obezite görülme sıklığının Anne sütü ile beslenen çocukların, anne sütüyle beslenmeyen çocuklara göre daha düşük oranlarda olduğunu, anne sütü verme süresinin, tamamlayıcı besinlerin türü, miktarı ve başlama zamanının obezite oluşumunu etkilediği bildirilmektedir.

Dünya genelinde araştırmaların sonuçları ise oldukça çarpıcı; ABD de 2030 yılında nerdeyse %100 obez olacağı öngörülüyor.

Dünya Sağlık örgütü ne göre de 2015 yılında dünyada 1,5 milyar kişi obez olacak! Ülkemize gelince bugün nüfusumuzun %25 i bu sağlık sorunu ile karşı karşıya.

Kendi ellerimizle yeni yaşam modelimizle, daha rafine, yüksek kalorili, yüksek hacimli beslenme tarzımızla hareketsiz olarak genetik yatkınlıklarımızın da desteği ile her geçen gün daha da şişmanlıyoruz.

Eğer kilo probleminiz var ise; Bu durumda mutlaka bir diyetisyene ve doktora başvurmalısınız.

Uzmanların dışında kişilerin önerdiği, kişiye özel olmayan, kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, şok diyetler ile tek tip besine dayalı diyetler, zayıflattığını öne sürülen ve pek çok yan etkisi bulunan ilaçlar, gerçek kilo kaybı yerine vücuttan sadece su kaybına neden olan diüretik (idrar sökücü) ilaçlar, sağlığınıza ciddi zarar veren zayıflama yöntemleridir.

Beslenme kişiye özeldir. Bir başkasının uyguladığı zayıflama yöntemi size uygun olmayabilir. Ve sağlığınıza geri dönüşümü mümkün olmayan zararlar verebilir. Uzun yaşamak hepimizin arzusu. Ama bu yaşamı sağlıklı ve kaliteli bir şekilde tamamlamak içinde sabır ve biraz çaba gerektiriyor..

Unutulmamalıdır ki hastalık ölümün hizmetçisidir. Ve asla şakaya gelmez.

Uzman Diyetisyen Fatma FİDAN

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT