1. HABERLER
  2. KORONAVİRÜS
  3. Bakan Koca: Aşılamada istediğimiz ivmeye henüz ulaşmamış illerimiz için yeni uygularımız olacak

Bakan Koca: Aşılamada istediğimiz ivmeye henüz ulaşmamış illerimiz için yeni uygularımız olacak

Sağlık bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı sonrası basın açıklamasını sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca, yaptığı açıklamada aşılamada yeni uygulamalar olacağını ifade etti.

Bakan Koca: Aşılamada istediğimiz ivmeye henüz ulaşmamış illerimiz için yeni uygularımız olacak

Saat 16.30'da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu'nu topladı. Toplantıda yeni normelleşme süreci sonrası Kovid-19 salgınında son durum, Delta ve Delta Plus varyantı gibi konular görüşüldü. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı sonrası yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı sonrası basın açıklamasını sosyal medya hesabından paylaştı.

Bakan Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bildiğiniz gibi aşı sayılarını il bazında anlık olarak ve her gün her bir ilimizin aşılanma oranını da yüzde olarak sizlerle paylaşıyoruz. Bazı illerimiz aşı programına tam da istediğimiz ivmede yaklaşıyor.

Aşılamada istediğimiz ivmeyi henüz ulaşmamış illerimiz için yeni uygulamalarımız olackak. Gerekirse tüm vatandaşlarımızı bulundukları yerde aşı hizmetiyle buluşturacağız.

Yeni varyantlardan mutasyonlardan haberler gelmeye devam edecek. Bu konunun gündeminizde yer almasına müsaade etmeyin.

Tüm gelişmeleri yakından takip ediyor ve vatandaşımızı en kısa sürede bilgilendirere tedbirler alıyoruz. Bugün gündem salgın değil, en yüksek aşılanma oranıdır.

Hastalığı geçirmiş vatandaşlarımızın aşı olması süresinin 3 ay olarak belirlendiğini geçen hafta ifade etmiştim. Hastalığı zaten geçirmiş olarak kişiler de hatırlatma aşısının yeterli olacağı değerlendirilmiştir. 3. doz aşıda ise inaktif aşı olan 50 yaşından büyük vatandaşlarımızı ve sağlık çalışanlarımız 3. doz aşılarını istedikleri aşı türüyle olabilirler.

Bakanlığımız Dışişleri Bakanlığı ile tüm ülkelerle görüşerek karşılıklı sertifika anlaşmaları yapmaktadır. Aşı türünden bağımsız olarak sertifikalar karşılıklı olarak tanınmaktadır.  Hastalığı geçirmiş olan ve tek doz aşı yaptıran vatandaşlarımız da aşı sertifikalarını e-nabız ve HES uygulamalarından oluşturabilirler. Vatandaşlarımız hastalığı geçirmiş olsalar da iki doz aşı yaptırarak da aşı sertifikasını oluşturabilirler.

Halihazırda dijital aşı sertifikası konusunda en öndeki birkaç ülkeden biriyiz. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda aşı yazılı kağıtlarda tutulmaktayken ülkemizde uygulama anında tüm dijital platformlarımızda kayıt altına alınmaktadır. Bu konuda lider ülkelerden biriyiz.

Dijital sağlık altyapımız salgın boyunca işimizi çok kolaylaştırdığı gibi aşı konusunda da en önemli güvencelerimizden biridir."

 

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT