1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bakan Koca, vaka sayılarının arttığı ve azaldığı illeri açıkladı

Bakan Koca, vaka sayılarının arttığı ve azaldığı illeri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının arından düzenlediği basın toplantısında vaka sayısının arttığı ve azaldığı illeri açıkladı.

Bakan Koca, vaka sayılarının arttığı ve azaldığı illeri açıkladı

Koronavirüs salgınındaki son durumu görüşmek için Koronavirüs Bilim Kurulu bir kez daha video konferans yöntemiyle toplandı.Toplantının ardından kameraların karşına geçen Sağlık Bakanı Koca açıklamalarda bulundu. 

1 Mart'tan bu yana Türkiye'deki toplam vaka sayısının 199 bin 906 olduğunu belirten Koca, vakaların yüzde 53,74'ünün tüm şehirlerle irtibat halinde olan İstanbul'da tespit edildiğini aktardı.

VAKALAR BU İLLERDE ARTIŞ GÖSTERDİ

Son 1 hafta içinde İstanbul'daki vakaların tüm vakalara oranının yüzde 51,16 olduğunu kaydeden Koca,"Son iki hafta içinde 5 ilimizin günlük vaka sayılarında dikkat çekici düzeyde artış olmuştur. Bu iller Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır'dır." dedi.

Bakan Koca, vaka sayılarının arttığı ve azaldığı illeri açıkladı

VAKA SAYILARININ DÜŞÜK OLDUĞU İLLER

Bakan Koca nüfusa kıyasla toplam vaka sayılarının en düşük olduğu illerin  Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın olduğu söyledi.

Açıklamalarını sürdüren Bakan Koca, "Vaka sayısında istikrarlı şekilde azalma gösteren, tedbirleri uygulama başarısı ile örnek olan 5 ilimizi de anmak istiyorum, Tekirdağ 2 hafta içinde günlük ortalama vaka sayısını yüzde 31,35, Balıkesir yüzde 21,72, Samsun yüzde 20,42, Kırşehir yüzde 20,27, Düzce yüzde 19,91 oranında azaltmıştır. Gümüşhane'de ise 2 haftadır hiç vaka görülmemiştir. Verdiğim bilgileri tüm şehirlerimizi kapsayacak şekilde diğer bazı kriterleri de içeren ayrıntılarıyla yarından itibaren Bakanlığımızın web sitesinde bulabilirsiniz." diye konuştu.

Bakan Koca, vaka sayılarının arttığı ve azaldığı illeri açıkladı

"TOPLU TÖREN VE KUTLAMALARDAN UZAK KALMALIYIZ"

Bakan Koca şunları kaydetti:

 "Mecbur kalmadıkça toplu tören ve kutlamalardan uzak kalmalıyız. Düğün törenleri, hasta ziyaretleri, asker uğurlamaları ancak tedbirlere tavizsiz bir şekilde uyularak düzenlenebilir. Alışverişimizi kalabalık ortamlardan yapmak yerine başka seçenekler geliştirilebilir. Tatil için amacına uygun şekilde kalabalıktan uzak yerler seçilebilir." 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT