1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kredi borcu olanlar müjde! Yapılandırma bugün başlıyor

Kredi borcu olanlar müjde! Yapılandırma bugün başlıyor

Kredi borçları olanlara müjdeli haber geldi. Borçlarını yapılandırma fırsatı bugün başlıyor. Kredi borcu olanlar, tüketici kredileri talep edilmesi durumunda 60 aya kadar yapılandırılabilecek. İşte kredi yapılandırılmasının tüm detayları haberimizde...

Kredi borçları olanlara müjdeli haber geldi. Borçlarını yapılandırma fırsatı bugün başlıyor. Kredi borcu olanlar, tüketici kredileri talep edilmesi durumunda 60 aya kadar yapılandırılabilecek. Peki kredi borcu yapılandırılması nasıl yapılır? Kimler kredi borçlarını yapılandırabilir? Kredi borcu yapılandırılması nasıl yapılır? İşte kredi yapılandırılmasının tüm detayları haberimizde...

Kredi borcu yapılandırması nasıl yapılır? Şartları nelerdir?

KREDİ KARTI BORÇLARI NASIL YAPILANDIRILIR?

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle, Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik ve Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik'te düzenleme yapıldı. Bugünden itibaren tüketici kredileri talep edilmesi durumunda 60 aya kadar yapılandırılabilecek.

Kredi borcu yapılandırması nasıl yapılır? Şartları nelerdir?

KREDİ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR? 

Yürürlüğe giren düzenlemeye göre; "Bu maddenin yürürlük tarihinden önce ana para ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir" maddesi eklendi.

Kredi borcu yapılandırması nasıl yapılır? Şartları nelerdir?

KREDİ YAPILANDIRMA ŞARTLARI NELERDİR? KİMLER FAYDALANABİLİR?

Yapılan düzenleme ile tüketici kredisi geri ödemesinde genellikle 36-48 ay olan vade sınırı artırıldı. Düzenlemeye göre, maddenin yürürlük tarihinden önce ana para veya faiz ödemelerini geciktirenler yapılandırmadan yararlanabilecek.

Kredi borcu yapılandırması nasıl yapılır? Şartları nelerdir?

KREDİ BORCU YAPILANDIRMASI NASIL OLUR? SÜREÇ NASIL İŞLER?

Biriken kredi kartı ve kredi borçlarını ödemekte zorlandığınız zaman alternatif bir çözüm olarak sunulan borç yapılandırmasında ilk olarak bankayla görüşmek gerekir. Bankanın ilgili biriminde borcun yapılandırılarak ödenmek istendiğine dair bilgi verdikten sonra borcu hesaplamaya gidilir. Borcun hesaplanmasında ise bankalar kredi kartının ödenmemiş toplam borcunu ve taksitli alışverişlerin toplam borcunu hesaplayarak yapılandırır. Kredi yapılandırmasında ise kalan vade ve ödenmiş borcun hesaplanması dikkate alınır. Yapılandırmada bankalar borcu gerekli vadeye bölebilir ve bütçeniz doğrultusunda vade yapabilir. Bankaların kredi kartı borcu yapılandırmasında faiz oranının da hesaplanmasına dikkat edilir ve ilerleyen dönemde faizlerin tekrar düşmesi halinde ise yeniden yapılandırmaya gidilebilir.

Kredi borcu yapılandırması nasıl yapılır? Şartları nelerdir?

KREDİ BORÇLARI NASIL YAPILANDIRILIR?

Borçları yapılandırma özellikle birden fazla kredi kartı borcu olanlar ve çeşitli bankalardan kredi çekenler için pratik bir ödeme yöntemi oluşturmaya imkan verir. Borçların aksaması, hesap kesim tarihlerinin karışması, ödemelerin çakışması ya da borçların unutulması gibi durumlarda ortaya çıkan karışıklığı ortadan kaldırmak için borçları tek çatı altında toplanmasına dayalı olan yapılandırmada dikkat edilecek en önemli şey, faiz oranlarıdır. Borçları yapılandırmada bankaların sunduğu farklı faiz oranlarının karşılaştırılarak banka seçilmesi tavsiye edilir ve vadelerin de bütçe doğrultusunda belirlenmesi gerekir. Bankaların verdiği faiz oranları ise bankadan bankaya değiştiği için faiz oranı en düşük olan ve ödeme seçeneği en uygun olan bankalar belirlenir. Yapılandırmada düzenli ödeme yapılmaması halinde ise kredi notunun düşmesi gibi olumsuz sonuçlar ile karşılaşılabileceği için borçların düzenli ödenmesine dikkat edilmelidir.

 

HABERE YORUM KAT