1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Şahin ve Kılıç Liste Eleştirilerine Cevap Verdi

Şahin ve Kılıç Liste Eleştirilerine Cevap Verdi

Şahin ve Kılıç Liste Eleştirilerine Cevap Verdi

30 Mart yerel seçimleri çalışmaları kapsamında Pendik belediye başkanı Dr. Kenan Şahin ve ilçe başkanı  Turgay Kılıç, yerel basınla yapılan proje tanıtım toplantısına katıldı.

Toplantıda Şahin ve Kılıç, son zamanlarda meclis üyeleri listesine yapılan eleştirilere bir gazetecinin sorusu üzerine cevap verdiler.

Toplantıda bir gazetecinin, Ak parti mahalle başkanları ve mensuplarının meclis üye listesinde sıkıntıların olduğunu, onlara göre en önemlisi Hakan Şükür gibi bir ismin Ak partide algının belli olmasına rağmen, eniştesinin tekrar meclis üyesi adayı gösterilmesi. İkincisi ise hiçbir emeği olmadan kısa süre önce CHP den istifa edip Ak partiye katılan birisini aday gösterip yağmur çamur demeden gece gündüz yıllarca çalışan insanlar neden dikkate alınmadı? Diyorlar. Bu eleştirilere yöresel olarak da Erzurum ve Bayburtluların itirazını da ekleyebiliriz. Siz bu eleştiriler konusunda neler söylersiniz?

Sorusuna;

Tepkileri Normal Karşılıyoruz

“Bu konuda rahatsızlığını ifade eden arkadaşlarımız var doğrudur” diyen Belediye Başkanı Kenan Şahin cevap vererek “Pendik de 30 bin civarında Erzurumlu olduğunu 30 bin Erzurumlunun kaçı konuşuyor, bir kısmı konuşuyor. Konuşanların hepsini bende biliyorum bunlar normal 160 kişi başvuruyor içinden 40 kişi seçiyorsunuz. Kalan 120 kişi bunlar konuşmasın böyle bir şey yok. Konuşmaları normaldir. Konuşanların hepsinin de bir haklılıkları vardır. Sen adaylık için müracaat ediyorsun yazılmıyorsun. Doğal olarak sevenin, dostun, akraban var. Hep bunlar hoşnutsuzluğu son derece makul buluyorum.”dedi.

Daha sonra söz alan İlçe Başkanı Turgay Kılıç Pendik’te Ak partinin 12.500 aktif çalışanı olduğunu belirterek ilçe yönetimi 5 yılda iki sefer değişerek yaklaşık 60 kişi görev alıyor. 162 tane meclis üyesi aday adaylarımız vardı. Adaylarımızla tek tek görüştük. Meclis üyelerimizi o görüşmelere çağırmadık. Adaylarla yaptığımız görüşmelerde komisyon başkanımız il başkan yardımcımızdı. Komisyon başkanımızda söyledi “Aday adayı arkadaşlarımızdan en az üç liste çıkarırız” dedi. Meclis üyelerimizi değerlendirdiğimizde orada şunu gördük meclis gurubumuz da hem deneyimli hem de çok kaliteli. Böyle bir meclis gurubumuz vardı.

Şimdi de seçilebilecek noktada sıralamada ilk 30 Pendik’te Ak Partinin hedefi 30 tane meclis üyesini almak. İlk 30 içerisinde kendisini sosyal demokrat diye ifade eden partinin listelerini bilmiyorum içlerinde bayan var mı? Seçilebilecek 1 tane var yanılmıyorsam. O da zor girecek gibi geliyor bana. Biz kendi listemize seçilebilecek yerlerden 6 tane bayan arkadaşımız gösterdik.

Listenin Başını Başbakanımız Yazdı

Listelere baktığımızda her memleketten bir kişi var. Listenin başını başbakanımız yazdı, altını da bizler doldurduk. Her ilden bir kişi var iki kişi yok ona dikkat ettik. Listede eksik olabilir mi? tabi ki var. Ben dört dört lük liste yaptık iddiasında değilim. Bu şehirde 120 bin 18 yaş altı insan var 18-30 yaş arası 80-100 bin civarında da genç bir kitle var. Bu şehrin yaklaşık %50’si de bayan. Bu toplulukların ve temsilcilerinin bu şehrin meclisinde olması lazım. Bunları listeye koyunca birileri mutlaka dışarıda kalmak zorunda kaldılar.

Ak Partinin Siyasi Kimliğini Benimsemiş Bir Arkadaşımızdır

İtiraz edilen şahıslardan biri daha önce CHP den istifa edip bize katılan bir arkadaşımız. Kendisini oraya ait görmedi. Üç yıl önce partimize katıldı. Biz bu noktada yarım dönem hizmet yapmış arkadaşımızı bir dönem daha hizmet yapması için tekrar aday gösterdik. Yoksa biz o arkadaşı CHP ideolojisini benimsemiş diye kendi bünyemize almadık. Bu arkadaşımız Ak partinin siyasi kimliğini benimsemiş bir arkadaşımız buna buradaki herkes de şahitlik yapabilir. Bende buna inanıyorum. O noktada bir eksiklik olduğuna inanmıyorum. Zaten bu arkadaşımız bir önceki adayın hatırı için o partiden aday olmuştu bunu herkeste biliyor.

Kayın Biraderi Cemaatçi Diye Listeye Koymamak Olur Mu?

Diğer bir arkadaşımız da kayın biraderi cemaatçi olduğu söylenen Erhan Karataş. Arkadaşımız 5 yıldır İl Genel Meclis üyemiz ve son beş yıldır en başarılı meclis üyesi arkadaşlarımızdan birisi. Bu arkadaşımız o cemaatle hiçbir ilişkisi olmayan bir kardeşimizi sırf eniştesi cemaatçi diye listeye koymamak veya bunu bu şekilde eleştirmenin çok büyük haksızlık olduğuna inanıyorum. Yani ben bunu ne insani nede İslami olduğunu düşünmüyorum. Erhan Bey hem Pendik ilçesine güç vermiştir hem de Pendik siyasetine değer katmıştır. Birde bu arkadaşımız Pendik’in yerli ailelerinden birisi buna da dikkat ettik. İl başkanımızda bunu biliyordu il başkanımızda listelere baktığında öyle bir yaklaşım içinde bulunmadılar. Onun için bu eleştirileri haklı bulmuyorum.

Bazı arkadaşlarımızın bu eleştirmelerini bireysel olduğunu, kendilerini listelerde göremedikleri için yapmış olabilirler. O anlamda bu tür eleştirileri dikkate değer bulmuyorum.

 

IMG_3515

 

IMG_3568

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.