1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Veliler Dikkat! İlkokul Çıkışında Uyuşturucu Skandalı

Veliler Dikkat! İlkokul Çıkışında Uyuşturucu Skandalı

Ankara Mamak tarafında 10 bin adet şeker şeklinde küçük pembe ayıcıklara benzeyen uyuşturucular yakalandı. İlkokul ve Ortaokul'a giden çocuklara tenefüs, giriş ve çıkışlarda dağıtılıyor. Ankara Hastanesine 40'a yakın öğrenci geldi.

Veliler Dikkat! İlkokul Çıkışında Uyuşturucu Skandalı

Ankara Mamak'ta akıl almaz bir olay yaşandı. Çocukları uyuşturucuya alıştırmak ve kendi bataklıklarına çekmek için uyuşturucu baronlarının yapmadıkları kalmıyor. Bu seferde ilk ve ortaokul öğrencilerine dadandılar! Mamak tarafında tam 10 bin adet küçük pembe ayıcık şekillerinde uyuşturucular ilkokul ve ortaokul öğrencilerine dağıtıldı. Tenefüslerde, okul giriş ve çıkışlarında gördükleri öğrencilere bağımlılık yaratmaya çalışıyorlar. Verilen maddenin ne olduğundan habersiz çocuklar şeker zannedip bu maddeyi kullandı. Ankara hastanesine 40'ya yakın öğrenci geldi. Ailelerin çocukları bilinçlendirmesi tanımadıkları insanlarla konuşmaması ve bilmedikleri yiyecek içeçekleri almaması gerektiği anlatılmalıdır.

ÇOCUKLARA DAĞITILAN O MADDE:

Veliler Dikkat! İlkokul Çıkışında Uyuşturucu Skandalı

Ankara Valiliği bu konu hakkında açıklama yaptı ve bu haberleri yalanladı. İşte o açıklama:

"Son günlerde internet ve sosyal medya üzerinden, Mamak ve Keçiören ilçelerinde bulunan ilkokul ve ortaokullarda, şeker görünümlü küçük uyuşturucu madde dağıtıldığı yönünde, gerçek dışı paylaşımlar yapıldığı tespit edilmiştir. Paylaşılan fotoğrafların, yurt dışı kaynaklı ve internet ortamından alınmış farklı konulara ait olduğu görülmektedir. Uyuşturucu ile mücadele konusunda, Valiliğimiz tarafından okullar ve çevresinde her türlü tedbir alınmakta ve kesintisiz olarak uygulanmaktadır. Yapılan çalışmaların başarılı olması açısından, vatandaşlarımızın şahit oldukları şüpheli kişi ve olayları, anında güvenlik kuvvetleri ile paylaşması, yapılan çalışmalara olumlu katkı sağlayacaktır" açıklamasını yaptı.

Ayrıca yapılan açıklamada, "Gerçek dışı paylaşımların amacının, kamuoyunda tedirginlik ve huzursuzluk yaratarak uyuşturucuyla mücadele çalışmalarını engellemek olduğu değerlendirilmektedir. Bu sebeple, sosyal medyada yer alan gerçek dışı haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir"

Veliler Dikkat! İlkokul Çıkışında Uyuşturucu Skandalı

ÇOCUĞUMA BAĞIMLILIĞI NASIL AÇIKLARIM?

Bu tarz olaylara karşı öncelikle aile tarafından bir önlem alınması, bilinç oluşturulması gerekmektedir. Bunu çocuğuna nasıl anlatacağı konusunda kafası karışan ebeveynler için detaylar burada.

Bu konuda ilk adım olarak, ailelerin çocuğun yakın dünyasındaki mevcut zararlı maddelerden uzak durmasına yardımcı olması öneriliyor. Bunu yaparken, çocuğun kabul edeceği net, anlaşılır ve mantıklı sınırlar oluşturulması gerekiyor. Uzmanlar, aile içindeki değerini ve kendisini önemli hissetmesini sağlayacak bir dil kullanılmasının önemine dikkat çekiyor.

Çocuğun tanımadığı insanlardan herhangi bir şey kabul etmemesi gerektiğinden, kendi elbisesini seçmesine ve ayakkabısını bağlamasına kadar kendi kararlarının sorumluluğunu almasını sağlamak gerektiğini belirtiyorlar.
Çocuklar, erken yaşlarda merak dürtüsüyle basından ve internetten sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerle ilgili birçok bilgiye kolayca ulaşabilirler. Ailelerin ve öğretmenlerin bu konuda uyanık olması gerektiğini ifade eden uzmanlar, konuyla ilgili ilk bilgilerin aile tarafından verilmesini tavsiye ediyor.

Çocuğa konuyu anlatırken korkutmak yerine, zararlarını daha kolay anlayabilecekleri kötü kokmak, dış görünüşün kötüleşmesi, hastalıklara yakalanma riskinin artması gibi örneklerin verilmesi öneriliyor.  

En riskli dönem olan ergenlik çağındaki çocuklarda ise aileler çocuklarının okul sürecini de takip etmeli ve rutin toplantılar dışında çocuğun da haberi olacak şekilde öğretmenleri ile konuşmaları, işbirliği yapmaları tavsiye ediliyor. Madde kullanım riskinin yüksek olduğu boş zamanları verimli şekilde geçirebilmeleri için de ailelerin ve öğretmenlerin gençlere rehberlik etmeleri, fırsatlar oluşturmalı, hatta sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olmalarının teşvik edilmesi büyük önem taşıyor.

HABERE YORUM KAT