1. YAZARLAR
  2. Fatma Fidan
  3. Yaza formda girmek isteyenlere altın öğütler
Fatma Fidan

Fatma Fidan

Beslenmeye Adım Adımm
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaza formda girmek isteyenlere altın öğütler

  • Hızlı kilo vereyim derken kalbinizi yormayın!

Hızlı kilo verdiren diyetlerde kas ve su miktarında çok, yağ kütlesinde ise az kayıplar olduğu görülmektedir. Kas kaybı metabolizmanın yavaşlaması anlamına gelmektedir. Hızlı kilo verdiren diyetlerin uzun süre uygulandığında vücutta su ile birlikte potasyum, sodyum gibi elektrolit kayıpları yaşanıyor ve bu kayıplar yerine koyulmaz ise ani kalp krizlerine neden olabilir.

  • Mucize İlaç – Şok Diyetler – Besin Desteği Yalanlarına kanmayın!

Sağlıksız diyetler yapmak vücudu zorlamak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Gazetelerden yada internet sayfalarından okunarak yapılan kısa süreli şok diyetlerin ilerleyen zamanda geri dönüşü oldukça zor olan zararlar verebilir. Şok diyetle ile verilen kilolar, sonradan fazlasıyla alınıp, vücutta deformasyonlara, kas kaybına ve metabolizmada yavaşlamaya yol açarak, hem sağlığınızı bozabilir, hem de sizi kilo almanızı sağlayabilir.

  • Diyette tek tip beslenerek yaşam tarzınızı bozmayın!

Sadece meyve veya salata tüketmek ya da protein ağırlıklı beslenmek dengesiz besin öğeleri içeren diyetlerdir. Vücudumuz tüm besin gruplarından aldığı besin öğeleri ile devalılığı sağlayan bir sistemdir. Karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitamin  ve mineraller gibi besin öğelerinin her birinin vücudumuzda fonksiyonel bir işlevi bulunmaktadır. Tek besine dayalı diyetler dengesiz beslenme düzeni oluşturmakta, vitamin ve mineral eksikliğin neden olmaktadır. Bu tarz beslenmede verilen kilolar kısa sürede fazlasıyla geri almanıza neden olmaktadır.

  • Aç kalarak ve öğün atlayarak kilo almayın!

Uzun süre aç kalmak kan şekerinizde dalgalanmalara neden olacağı için bir sonraki öğünde fazla kalori almanıza sebep olacaktır. Metabolizma dışarıdan ne kadar enerji gelirse o kadarla çalışmaya ayarlanmış bir sistemdir. Yani tüm gün aç kaldığınızda veya öğün atladığınızda metabolizmanız da hiç enerji harcamıyor ve kendini dinlenmeye alıyor.

Bu nedenle aç kalmadan,  en fazla 3 saat aralıklarla öğünlerinizi yapın.

  • Kahvaltı yapmadan güne başlamayın!

Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamak gün içinde daha fazla kalori almamıza sebep olur. Metabolizma uyandıktan sonra hemen kahvaltı yapınca hızlanmaya başlar. Eğer kahvaltı yapmadan öğle yemeğine kadar aç kalınırsa metabolizma hızı yavaşlayıp iştahınız artmaya başlar ve kilo alınımı kaçınılmaz olur. Mide yediklerimizi saat içinde boşaltacağından, bir sonraki öğünde fazla yemeği engellemek için mutlaka 2.5 -3 saate bir beslenme programı uygulamalıdır.

Ekmeği hayatınızdan çıkartmayın!

Öğünlerde ekmek tüketmemek kilo vermeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer kişi ana öğünlerde ekmek tüketmiyorsa, kan şekeri dengelenmeyecek; dolayısıyla 1 saat sonra çok acıkacaktır ve farkında olmadan fazla kalori almış olacaktır.

Vücut yağını atmak için su tüketin!

Günde ortalama 2 -3 litre arası su tüketmek, vücut yağlarının atılmasını sağlamaktadır. Su miktarı azaldığında vücut ödem yapar,  İdrara çıkılmasını engeller. Su içmek için susamayı beklemeyin. Acıkmamanız gereken zamanlarda acıkıyorsanız, öncelikle 1 bardak su için ve bir müddet bekleyin. Açlığınız yatışırsa bilin ki aç değil, sadece susuz kalmışsınızdır

Sağlıklı kilo vermek için ‘ uzman diyetisyen’ tarafından önerilen sağlıklı beslenme programı uygulanmalı ve bu beslenme programı yaşam şekli haline getirilmelidir.

Vücudunuzu kendinizle barıştırın! Yaza sağlıklı girin..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT