1. YAZARLAR
  2. Mustafa İğrek
  3. Yenidoğan (Bebek) Göz Muayenesi
Mustafa İğrek

Mustafa İğrek

Göz Hastalıkları ve Cerrahi Uzm.
Yazarın Tüm Yazıları >

Yenidoğan (Bebek) Göz Muayenesi

Yenidoğan bebeklerde göz hastalıklarında, erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Bebeklerde göz muayenesi, gözbebeği büyütülerek cihazlar yardımı ile ön ve arka göz bölümlerinin incelenmesi şeklinde yapılır.

 Erken tanı için dikkat edilmesi gerekenler nedir?

Anne-babaların ilk bir aydan sonra bebeğin göz fonksiyonlarını takip etmeli ve bebeğin kendileri ile göz kontağı kurup kurmadığına dikkat etmeleri gerekir. Takip etmiyor diye endişeye kapılmamalı ve  bilinmelidir ki 4.aya kadara bebekler sizi hayalet gibi görecektir ve 4.aydan itibaren renkli ve net görme olacaktır.

Gebelikte TORCH dediğimiz hastalık grubundan biri geçirilmiş ise bebeklerde göz hasarına sebep olmaktadır.Bu hastalık grubunu; kadın doğum doktorunuzun yapacağı tarama testi ile kontrol etmek mümkündür.

Bebeğinizin gözünde dıştan fark edilecek bir renk ve şekil farklılığı varsa doktora başvurulmalıdır. Özellikle göz bebeğinin (siyah kısım )  beyaz renkte görülmesi çok önemli olup en kısa sürede göz doktoruna başvurulmalıdır.
Bebeklerin gözlerindeki şaşılık ve görme kusurları ilk aydan sonra bebek büyüdükçe ortaya çıkar. Bu dönemde kontrol edilmesi gerekir.Yeni doğan bebeklerin her iki göz bebeği burun köküne kadar kaymadıkça endişeye kapılmamalıdır.Ufak göz kaymaları doğaldır bebekler net görmeye başladıkça bu durum düzelmektedir

     Erken doğmuş bebeklerde ROP muayenesi dediğimiz durum yukarıdakilerden farklıdır. Gözün arkasındaki damarların gelişimi 34 gebelik haftasından sonra tamamlandığı için ;

-34 haftalıktan erken doğmuş
-2500 gramın altında doğmuş
-En önemlisi de doğum sonrası kuvezde kalmış ise

 Mutlaka DOĞAR DOĞMAZ  en kısa sürede ROP muayenesi dediğimiz bu konuda uzmanlaşmış Göz doktorları tarafından ayrıntılı gözün arkası muayenesi yapılmalıdır.. Bu çok ciddi bir hastalık olup müdahale edilmezse geri dönüşümsüz göz hasarına sebep olmaktadır.

Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin ilk aydan sonra yapılan muayenesinde göz sağlığı normal bulunursa 1,5 yıl sonra ayrıntılı muayene yapılmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim……..

Op.Dr.Mustafa İĞREK
Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı
Pendik Devlet Hastanesi

Prematüre bebeklerin doğumdan bir ay sonra rutin göz doktoru muayenelerinin başlaması önerilir.
Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin ilk aydan sonra yapılan muayenesinde göz sağlığı normal bulunursa 1,5 yıl sonra ayrıntılı muayene yapılmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
1 Yorum