1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ateş püskürdü: Ermenistan'a savaş meydanında cevap vereceğiz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ateş püskürdü: Ermenistan'a savaş meydanında cevap vereceğiz

Son dakika haberi... Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ordusunun Gence ve Mingeçevir şehirlerinde sivilleri hedef alan füze saldırısına ilişkin olarak, "Ermenistan'a savaş sahasında cevap vereceğiz. İntikamımızı savaş meydanında alacağız." dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ateş püskürdü: Ermenistan'a savaş meydanında cevap vereceğiz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın Gence ve Mingeçevir şehirlerine düzenlediği hain saldırıların ardından kamera karşısına geçerek ulusuna seslendi.

Ermenistan yönetiminin bu saldırıyla faşist amacını gösterdiğini dile getiren Aliyev," Ermenistan her gün şehirlerimize ateş açıyor. Vatandaşlarımızı öldürülüyor. 2 binden fazla ev zarar gördü. Ermenistan yönetimi savaş suçu işliyor. Balistik füze sistemleriyle sivilleri vurmak savaş suçudur." dedi. 

"ERMENİSTAN TOPRAKLARIMIZDAN ÇIKMAZSA KÖPEK KOVALAR GİBİ KOVALARIZ"

"Ermenistan'a savaş sahasında cevap vereceğiz. İntikamımızı savaş meydanında alacağız. " diyen Aliyev şöyle devam etti:

"Bütün Azerbaycan halkı vatanseverlik gösteriyor. Ermenistan topraklarımızdan çıkarılacak. Kendi istekleriyle topraklarımızdan çıkmazlarsa biz onları köpek kovar gibi kovalarız. Daha büyük hacimde düşmanın askeri teçhizatı imha edildi. Savaş sahasında tam üstünlüğü elde ettik. Ermenistan bu kadar silahı nereden temin etti? Ermenistan'ı kim silahlandırıyor, bunu merak ediyoruz. Ermenistan'a kaçak yollardan silah ve teçhizat yollanıyor."

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ateş püskürdü: Ermenistan'a savaş meydanında cevap vereceğiz

"O KENTLERE HAYAT VERECEĞİZ"

Aliyev işgal altında bulunan Füzuli kentiyle birlikte Goçehmedli, Çimen Cuvarlı, Musabeyli, İşıklı ve Dedeli köylerinin 27 yıl sonra Ermenistan işgalcilerinden kurtarıldığını kaydetti.

İşgal altındaki bütün kentlerini kurtaracaklarını dile getiren Aliyev, "O kentlere hayat vereceğiz. Bugün artık Füzulililerin kentleri kurtarıldı ve onlar orada yaşayacaklar, oraya hayat vereceğiz. Bazıları hesap ediyorlardı ki Fuzuli şehrini işgalden azad etmek mümkün değil. Aylar lazım olacak denilirdi. Ancak muzaffer Azerbaycan ordusu, bunun üstesinden gelebildi." diye konuştu.

"GECE SAATLERİNDEKİ SALDIRI İNSANLIĞA KARŞI CİNAYETTİR"

Aliyev şunları kaydetti:

"Füzuli operasyonu savaş kitaplarına girecek.  Azerbaycan ordusu büyük savaş kabiliyeti ve teknik imkana sahip bir ülkededir. Bugün tarihi bir gündür. Bütün Azerbaycan halkı tarihimizin en parlak sayfasını birlikte yazıyor. Birlik olarak bu tarihi yazıyoruz. Bu anları sabırsızlıkla beklerken hayattan göç eden mültecilerimizin eminim ki ruhu şad olmuştur. Namert, hain, alçak düşman savaş suçu işliyor. Gece saatlerindeki saldırı insanlığa karşı cinayettir. Bugün çocuklar da öldü. Biz intikamımızı sivillerden değil, savaş alanında alacağız. Ölenlerin kanı yerde kalmadı ve kalmayacak. Biz, dövüş meydanında gücümüzü hem düşmana hem bütün dünyaya gösterdik."

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ateş püskürdü: Ermenistan'a savaş meydanında cevap vereceğiz

PAŞİNYAN'A SERT SÖZLERLE YÜKLENDİ: KARABAĞ ERMENİSTAN'DIR DE ARTIK DEMİYORSUN, KORKUYORSUN

Aliyev sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Şuşa'da yemin töreni yaptıkları binayı darmadağın ettik. Paşinyan, gel Füzuli'ye, gel Hadrut'a, gel Cebrail'e şimdi oralarda "Karabağ Ermenistan'dır" de. Artık demiyorsun, korkuyorsun ve korkacaksın. Şuşa'ya başka ülkelerden Ermenileri getirmek Cenevre sözleşmesine aykırıdır. Biz hak ve adalet yolundayız. Kendi topraklarımızda savaşıyoruz. Bizim savaşımız kutsal savaştır. Savaş alanında hem düşmana hem de tüm dünyaya gücümüzü gösterdik"

 

HABERE YORUM KAT