1. HABERLER
  2. İÇ HABERLER
  3. Hulusi Akar'a hakaret etmişti: Özgür Özel'e verilen ceza belli oldu

Hulusi Akar'a hakaret etmişti: Özgür Özel'e verilen ceza belli oldu

Televizyonda katıldığı bir programda, Sakarya'daki tank palet fabrikasının Katarlara devrini eleştirirken ordu hakkında kullandığı ifadelerle gündeme gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 'bazı beyanlarında hakaret ettiği' gerekçesiyle Bakan Hulusi Akar'a 15 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Hulusi Akar'a hakaret etmişti: Özgür Özel'e verilen ceza belli oldu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde Habertürk'te katıldığı 'Gerçek fikri ne?' programında, Sakarya'daki tank palet fabrikasının Katarlara devredilmesini eleştirmek isterken ordu hakkında söylediği olumsuz sözlerle gündeme gelmişti. Bu olayın ardından Özel'in daha önce de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar hakkında 'hakaret içerikli beyanlarda bulunduğu' gerekçesiyle, CHP Grup Başkanvekiline dava açıldı.

DAVANIN REDDİ TALEP EDİLDİ

Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya Akar'ın avukatları Samet Can Olgaç ve Cihat Haykır ile davalı Özgür Özel'in avukatı Hüseyin Can Güner katıldı. Akar'ın avukatlarından Olgaç, Özel'in bir televizyon kanalında söylediği sözlerin cezai olarak suç, hukuki olarak da saldırı niteliğinde olduğunu ifade etti. Özel'in TBMM'de de çarpıtılmış ve doğru olmayan beyanlarda bulunduğunu kaydeden Olgaç, davanın kabulünü istedi. Özel'in avukatı Güner ise mahkemenin, bildirdikleri delilleri toplamadığını, tanıkların dinlenmediğini öne sürdü. Müvekkilinin televizyondaki beyanlarının ağır ifadeler olmadığını savunan Güner, davanın reddini talep etti.

Hakim Tamer Pamuk, beyanları dinledikten sonra davayı kabul ederek, Özel'in Akar'a 15 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmettiğini açıkladı.

DAVA DİLEKÇESİ

Dava dilekçesinde Akar'ın, 2015-2018 yıllarında Genelkurmay Başkanlığı yaptığı, emekliliği sonrasında Milli Savunma Bakanı olarak atandığı ve bu görevini halen sürdürdüğü belirtilmişti.
Özel'in, 19 Kasım 2018'de bir televizyon kanalının ana haber bülteni ile 17 Aralık 2018'de TBMM Genel Kurul çalışması sırasında, Akar hakkında ağır hakaret ve iftira mahiyetinde söylemlerde bulunduğu kaydedilen dilekçede, 500 bin lira manevi tazminatın yanı sıra Özel'in "kınanması" ve bu kararın tirajı en büyük iki gazetede yayımlanması talep edilmişti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

CHP Grup Başkan Vekili Özel, 2018 yılında Meclis Genel Kurulu'ndaki Milli Savunma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alarak, Bakan Hulusi Akar'ı eleştirmişti.

Akar'ın, dava arkadaşları, mücadele arkadaşları cezaevindeyken, "Bizi bir kez bile ziyarete gelmedi" diye sitem ettiğini öne süren Özel, buna rağmen Akar'ın, Atatürk'e "firavun" diyen Nuri Pakdil'i ve "TSK'ye hakareti alışkanlık haline getiren" Akit gazetesi yazarı Mehtap Yılmaz'ı ziyaret ettiğini söylemişti.

Özel'e yanıt veren Hulusi Akar, Hasdal'daki arkadaşlarını ziyaret etmediği eleştirilerine, "Arkadaşlarını ziyaret etmeyen alçaktır. Hasdal'dan çıkmadım ben" diye yanıt verdi.

Berna Akkaya
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT