1. HABERLER
  2. DİN
  3. Teşrik tekbiri ne demek? Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, nasıl getirilir?

Teşrik tekbiri ne demek? Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, nasıl getirilir?

Kurban Bayramı ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de teşrik tekbirleri oldu. Türkiye'de yaşayan milyonlarca müslüman vatandaş, teşrik tekbirleri Teşrik tekbiri ne demek? Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, nasıl getirilir? gibi soruların cevaplarını merak ediyor.

Teşrik tekbiri ne demek? Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, nasıl getirilir?

Kurban Bayramı'nın ilk günü 20 Temmuz 2021 tarihine denk geliyor. Teşrik tekbiri ise Kurban Bayramı arefe gününde gerçekleştirilmeye başlanıyor. İnanan milyonlarca insan teşrik tekbiri ile ilgili ayrıntıları merak ediyorlar. Peki teşrik tekbiri ne demek? Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, nasıl getirilir?

Teşrik tekbiri ne demek? Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, nasıl getirilir?

TEŞRİK TEKBİRİ NE DEMEK?

Teşrik, doğuya doğru gitmek, parlamak anlamlarına gelir. Teşrik tekbiri ise, arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, 23 farz namazının arkasından birer defa "Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd" diye tekbir getirilmesine denir.

Teşrik tekbirlerinin başlangıç ve bitiş vakitleri hususunda Hanefî mezhebinde tercih edilen ve günümüze kadar uygulanan Ebu Yusuf ile İmam Muhammed’in görüşlerine göre; arefe günü sabah namazı ile bayramın dördüncü günü ikindi namazı arasında yirmi üç vakit farz namazdan sonra, Ebu Hanife’ye göre ise; sadece arefe günü sabah namazı ile bayramın birinci günü ikindi namazı arasında sekiz vakit farz namazın ardından tekbir alınır. Malikiler’e göre; teşrik tekbirleri, bayramın birinci günü öğle namazından dördüncü günü sabah namazına kadar on beş vakit farz namazın arkasından alınır.

Teşrik tekbiri ne demek? Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, nasıl getirilir?

TEŞRİK TEKBİRLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR

Hz. Peygamberin (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhakî, es-Sünenü'l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440).

Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir.

Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsî, el-Mebsût, II, 43-44; İbnü'l-Hümâm, Feth, II, 82). Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, II, 500-501).

Teşrik tekbiri ne demek? Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor, nasıl getirilir?

TEŞRİK TEKBİRİ NASIL GETİRİLİR?

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, 23 farz namazının arkasından birer defa "Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd" tekbir getirilir. Buna "Teşrik Tekbiri" denir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT