1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Azerbaycan ordusu ilerliyor! 24 köy daha işgalden kurtarıldı

Azerbaycan ordusu ilerliyor! 24 köy daha işgalden kurtarıldı

Son dakika haberi... İşgalci Ermenistan'ın elindeki topraklarını almak için operasyonlarını sürdüren Azerbaycan ordusu Fuzuli ilinin 6, Cebrail ilinin 7, Hocavend ilinin 5, Zengilan ilinin 6 köyünü işgalden kurtardı.

Azerbaycan ordusu ilerliyor! 24 köy daha işgalden kurtarıldı

Son dakika haberi... İşgalci Ermenistan'ın elindeki topraklarını almak için operasyonlarını sürdüren Azerbaycan ordusu Fuzuli'nin 6, Cebrail'in 7, Hocavend'in 5, Zengilan'ın 6 köyünü işgalinden kurtarıldı.

Aliyev, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Fuzuli ilinin Dörtçınar, Kürtler, Yukarı Abdurrahmanlı, Kargapazar, Aşağı Veyselli ve Yukarı Aybasanlı; Cebrail ilinin Sarafşa, Hasankaydı, Fuganlı, İmambağı, Taşveyselli, Aktepe ve Yar Ehmedli; Hocavend ilinin Ağcakend, Mülküdere, Taşbaşı, Güneşli ve Veng köylerinin işgalden kurtarıldığını duyurdu.

Aliyev, Hocavend'in Veng köyünün ismini Çınarlı olarak değiştirdiğini kaydetti.

Azerbaycan ordusunun Zengilan ilinin topraklarını da kurtarmaya başladığını bildiren Aliyev, kent merkezi ile Havalı, Zerneli, Memmedbeyli, Hekeri, Şerifan ve Muganlı köylerinin artık Azerbaycan'ın kontrolünde olduğunu bildirdi. 

Azerbaycan ordusu ilerliyor! 24 köy daha işgalden kurtarıldı

AZERBAYCAN'DA SON DURUM

İşgalci Ermenistan'ın Azerbaycan'ı hedef alan hain saldırılarında 27 Eylül'den 19 Ekim'e kadar geçen sürede 61 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetmişti, 282 sivil yaralandı.

Ermenistan'ın saldırılarında 1846 ev, 90 apartman, 341 kamu binası kullanılamaz hale geldi.

NE OLMUŞTU?

Ermenistan ordusunun sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine Azerbaycan ordusu, 27 Eylül'de karşı saldırı başlatmıştı. Bunun üzerine mevzilerini kaybeden Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerine top ve füzelerle saldırısını sürdürmüştü.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00'den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.

Azerbaycan ordusu ilerliyor! 24 köy daha işgalden kurtarıldı

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim'de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi yaralanmıştı.

Gence'ye 17 Ekim'de füzelerle bir saldırı daha düzenlenmiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

Azerbaycan ordusu ilerliyor! 24 köy daha işgalden kurtarıldı

 

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT