1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes ilan etti

Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes ilan etti

Azerbaycan ve Ermenistan, Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimi için ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Söz konusu ateşkes bugün saat 12.00'den sonra devreye girecek.

Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes ilan etti

Ermenistan'ın 27 Eylül günü Azerbaycanlı vatandaşların olduğu bölgelere saldırmasının ardından iki ülke arasında başlayan çatışmalar varılan ateşkes sonucu durdu. 

Ermenistan'ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetiyle, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un arabuluculuğunda Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan Moskova'da yapılan istişare toplantısında bir araya geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığında 10 saatten fazla süren toplantı sonrasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ortak açıklamayı tek başına okudu. 

Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes ilan etti

LAVROV KARARI AÇIKLADI

Lavrov yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 "10 Ekim 2020'de (bugün) saat 12.00'dan itibaren insani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesinin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edildi." 

Ateşkes rejiminin parametreleri üzerinde ayrıca çalışılacağını kaydeden Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan'ın, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının arabuluculuğuyla meselenin çözümü prensipleri temelinde, erken barışçıl bir çözüme ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlayacağını bildirdi.  

Ayrıca Lavrov, tarafların müzakere süreci formatının değişmediğini teyit ettiğini aktardı.

ATEŞKES YÜRÜRLÜKTE

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkes yürürlüğe girdi. CNN'de yer alan bilgilere göre bölgeden silah sesleri gelmeye devam ediyor.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT