1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? Hastane kafeteryaları çalışıyor mu?

Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? Hastane kafeteryaları çalışıyor mu?

Hafta sonu gelen kısıtlamalarla beraber hastanelerde bulunan kafeteryaların açık olup olmadığı hakkında vatandaşlar internet üzerinden bilgi almaya başladı. Biz de bu konuyla ilgili tüm bilgileri haberimizde derledik. İşte Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? sorusunun cevabı...

Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? Hastane kafeteryaları çalışıyor mu?

Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? Hastane kafeteryaları çalışıyor mu? internet mecrasında çokça aratılanlar arasında yerini aldı. Biz de bu soruların cevaplarına ve daha fazlasına haberimizde yer verdik.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İlk sokağa çıkma yasağı, 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00 den 23 Kasım Pazartesi 05:00'e kadar olacak. İçişleri Bakanlığı koronavirüse karşı son tedbirlerle ilgili genelgeyi yayımladı. Buna göre, hafta sonları saat10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak.

Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? Hastane kafeteryaları çalışıyor mu?

Koronavirüs (Covid19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından Bakanlığı koronavirüs salgını yeni tedoluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığı yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.2020 yılı içerisinde tüm Dünya'yı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının yayılımında/bulaşında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığı görülmektedir.

Özellikle Avrupa kıtasında bulunan ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçildiği izlenmektedir.Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.  

Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? Hastane kafeteryaları çalışıyor mu?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

a) İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri,

b) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,

c) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri afetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),

ç) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),

d) Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar,

e) Oteller ve konaklama yerleri,

f) Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar,

g) Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,

ğ) Üretim ve imalat tesisleri,

h) Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları,

ı) Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (Bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecektir),

i) Sebze/meyve toptancı halleri.

Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? Hastane kafeteryaları çalışıyor mu?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA HASTANEYE GİDİLİR Mİ?

Sokağa çıkma yasağında hastaneye gidilir mi sorusunun genel çerçevesi İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile belirlendi. İşte, sokağa çıkma yasağında hastaneye nasıl gidilir sorusunun genelgede belirlenen çerçevesi;

Genelgede yayımlanan "Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil)" maddesi, hastaneye gitmek isteyen kişiler için istisnai durum çerçevesini belirlemektedir.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA HASTANE KAFETERYALARI AÇIK MI? 

Hastanelerde bulunan yeme-içme mekânları (kantinler, kafe vb.) genelge kapsamında yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalara (çalışma saatleri, servis yöntemi vb.) doğrudan tabi değildir. Hastanelerde bulunan yeme-içme yerlerinin çalışma usul ve esasları hastane yönetimlerinin vereceği karar doğrultusunda belirlenecektir.

Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? Hastane kafeteryaları çalışıyor mu?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN KİMLER MUAF OLACAK?

İçişleri Bakanlığının yayınladığı sokağa çıkma genelgesine göre çalışan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, 20 yaş ve altı çalışan kişiler ile  açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlarda" yönetici, görevli veya çalışanlar, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dahil) ile acil çağrı merkezleri, Vefa Sosyal Destek birimleri, Kızılay, AFAD’da ve afet kapsamında faaliyet yürütenler, görev alanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Öte yandan ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar kısıtlamalardan muaf olacak.

Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? Hastane kafeteryaları çalışıyor mu?Sokağa çıkma yasağında hastane kafeteryaları açık mı? Hastane kafeteryaları çalışıyor mu?

Okan Gül
Video ve Yerel Haberler Editörü
Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? Yasaklar ne zaman başlıyor?
Sokağa çıkma yasağında fırınlar açık mı? Sokağa çıkma yasağında fırına gitmek serbest mi?
Kahvehaneler, kıraathane, çay ocağı kapandı mı? Çay ocakları kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Ne zaman açılacak?
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT